Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rozpočet ÚOHS by se měl v příštím roce navýšit o 80 milionů Kč

Rozpočet ÚOHS by se měl v příštím roce navýšit o 80 milionů Kč

Rozpočet ÚOHS by se měl v příštím roce navýšit o 80 milionů Kč

19.9.2011 11:08, Zdroj: ČTK

Rozpočet Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se v příštím roce měl navýšit o desítky milionů korun. Důvodem jsou plánované změny v oblasti veřejných zakázek a s tím spojený nárůst agendy úřadu. O navýšení rozpočtu pro ÚOHS bude jednat ve středu vláda. Náklady na nové zaměstnance, pořízení odpovídajícího zázemí a vybavení ÚOHS vypočetl na 80 milionů jen pro příští rok. Letos hospodaří s rozpočtem 139 milionů korun.

Změny zákona o zadávání veřejných zakázek patří k prioritám vládní koalice. Snížit se má především limit pro zakázky malého rozsahu. Do budoucna tak bude více tendrů, které mohou uchazeči o zakázky u ÚOHS napadat. Podle výpočtů ÚOHS vzroste počet zakázek až 3,5 krát oproti stavu v roce 2010, kdy bylo uveřejněno cca 9750 zadávacích řízení. "Celkem může být nově realizováno v režimu podlimitních tendrů asi 24.000 veřejných zakázek," řekl ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj z rozboru správních řízení, které ÚOHS vedl, vyplývá, že se snižující se hodnotou veřejné zakázky roste počet projednávaných případů. Podíl řešených případů s hodnotou do deseti milionů korun tvořil přibližně čtvrtinu řešených správních řízení a polovinu řešených podnětů.

"Nelze tedy předpokládat, že by veřejné zakázky, které nově přejdou z kategorie veřejných zakázek malého rozsahu do kategorie veřejných zakázek podlimitních, nebyly dodavateli napadány, a nestaly se tak předmětem řízení u našeho úřadu," uvedl Rafaj.

Pro zajištění znásobené agendy bude podle něj ÚOHS potřebovat kolem stovky nových zaměstnanců. Pokud vláda ÚOHS vyhoví, počet úředníků na ÚOHS by se téměř zdvojnásobil. "Výrazný nárůst lidských zdrojů by si vyžádalo také případné další rozšíření přezkumu ekonomických parametrů veřejných zakázek," uvedl Rafaj.

ÚOHS čeká, jak vláda ve středu rozhodne. Musí totiž získat nové prostory pro zaměstnance. Jednou z možností je vojenská ubytovny na tř. Kpt. Jaroše v Brně, která leží v těsném sousedství sídla ÚOHS.

Český antimonopolní úřad vznikl před dvaceti lety. V minulosti byl také ministerstvem. Zabývá se ochranou hospodářské soutěže, dohledem nad zadáváním veřejných zakázek, monitoringem poskytování veřejné podpory a zákonem o významné tržní síle. Zaměstnává asi 120 lidí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.6 + 5.5) *

Zpět na přehled