Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rozhodnutí ÚOHS o akciích se bude Liberecký kraj bránit u soudu

Rozhodnutí ÚOHS o akciích se bude Liberecký kraj bránit u soudu

Rozhodnutí ÚOHS o akciích se bude Liberecký kraj bránit u soudu

11.7.2018 11:35, Zdroj: ČTK

Liberec - Liberecký kraj podá správní žalobu kvůli plánovanému nákupu akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že kraj musí na nákup akcií vypsat veřejnou soutěž a své rozhodnutí teď potvrdil. Podle vedení kraje ale nejsou akcie věc, kterou lze koupit v libovolném množství od různých dodavatelů. Novinářům to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"My se domníváme, že akcie nejsou věc, a proto podáváme správní žalobu k soudu, který by měl rozhodnout, která ze stran má v tomto sporu pravdu," řekl Půta. "Když si chcete koupit akcie nějaké firmy, tak na druhé straně máte nějaké konkrétní vlastníky. My jsme loni oslovili všechny tři hlavní dopravce v kraji s nabídkou jednání o odkupu majetkových podílů (ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa, BusLine) s cílem získat kontrolu nad těmito firmami a také nad penězi, které kraj na veřejnou autobusovou dopravu vynakládá," dodal. Letos za ni kraj dá 330 milionů korun.

Liberecký kraj se proto loni rozhodl pro vytvoření vlastního dopravce. Jako nejjednodušší a nejlevnější variantu doporučili odborníci nákup akcií existující firmy. Nejdál se dostala právě jednání s ČSAD Liberec. Kraj chtěl za 14,353 milionu korun odkoupit 86 procent akcií od majoritního vlastníka. Dalších 20 milionů se chystal do firmy investovat, protože dopravce je na pokraji insolvence. Dohodu schválili krajští radní i valná hromada dopravce, nakonec ale ke koupi nedošlo. Záměr napadla u ÚOHS konkurenční společnost BusLine kvůli údajnému obcházení zákona o veřejných zakázkách. Úřad nejprve pochybení neshledal, pak jí dal ale za pravdu.

Veřejnou autobusovou dopravu v Libereckém kraji neprověřuje jen ÚOHS. Vyšetřovatelé z národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v dubnu na krajském úřadu, v ČSAD Liberec a také v poradenské firmě NEXIA AP. Vyžádali si materiály, které souvisely se zajištěním dopravní obslužnosti v oblasti Sever. Zahrnuje Liberecko a Frýdlantsko a na základě příkazní smlouvy ji zajišťuje právě ČSAD Liberec. Policie se zajímala také o dokumenty, které se vztahují právě k záměru kraje koupit akcie dopravce a záměru na zřízení vlastního dopravce. Obviněn ale nikdo nebyl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.6 + 32.0) *

Zpět na přehled