Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově bude dva roky nepřístupná

Rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově bude dva roky nepřístupná

Rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově bude dva roky nepřístupná

20.3.2019 14:53, Zdroj: ČTK

Krnov (Bruntálsko) - Rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově na Bruntálsku bude pravděpodobně až dva roky kvůli rozsáhlé opravě nepřístupná. Stavba z počátku 20. století je v havarijním stavu a odpadávající kusy cimbuří už nějakou dobu ohrožují návštěvníky. ČTK to řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

"Asi největší hrozbu představuje drolící se cimbuří. Z toho důvodu bylo předloni umístěno nad venkovním schodištěm lešení se stříškou a na vyhlídkové terase bránily přístupu k cimbuří zábrany," řekla mluvčí. Podle vedoucí odboru veřejných zakázek krnovské radnice Kláry Hazuchové je ale současný stav objektu natolik havarijní, že už ani tato provizorní opatření neskýtají návštěvníkům záruku bezpečnosti.

"Nevyhovuje staticky. Pokročila také hniloba dřevěného schodiště. Proto jsme rozhodli o uzavření rozhledny ještě před samotným zahájením rekonstrukce," řekla Hazuchová.

Město řeší špatný stav rozhledny od roku 2017. Experti provedli řadu průzkumů a jejich výsledky projektant zahrne do projektu rekonstrukce, který má odevzdat do srpna. Pak radnice vybere firmu, která opravu provede. "Rekonstrukce nebude snadná. Nejdřív se budou muset železobetonovým prstencem zpevnit základy, které se nachází v hloubce pouhých 90 centimetrů od terénu. Práce bude komplikovat skutečnost, že část podloží tvoří skála a rozhledna se nachází na špatně dostupném místě pro těžkou techniku," doplnila Hazuchová.

Vedle opravy rozhledny architekti řeší také její nasvícení a v dalším kroku se budou věnovat úpravě jejího okolí. "Sousední areál poutního kostela byl loni vyhlášen národní kulturní památkou, což se odrazilo na větší návštěvnosti, která přinesla nejen zvýšenou potřebu laviček a odpadkových košů, ale také nutnost vybudovat veřejné toalety," míní Hazuchová.

Rozhledna na Cvilíně je dominantou Krnova od roku 1903, postavena byla podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku. Věž dosahuje výšky 29 metrů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.1 + 13.5) *

Zpět na přehled