Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 22. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rozbořil: Likvidace hejtmana Košty byla plánována před volbami

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Rozbořil: Likvidace hejtmana Košty byla plánována před volbami

Rozbořil: Likvidace hejtmana Košty byla plánována před volbami

27.2.2017 15:02, Zdroj: ČTK

Olomouc - Podle bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byl scénář likvidace současného hejtmana Oty Košty (ANO) napsán již před volbami. Důvody pro jeho odvolání označil za zástupné a uměle vytvořené. Bývalý hejtman čelí obvinění v takzvané korupční kauze Vidkun a spolupráce Košty s Rozbořilem je jedním z důvodů kritiky Koštovy práce. Zastupitelstvo dnes na návrh krajské rady Kosštu z funkce hejtmana odvolalo a vzápětí do funkce zvolilo krajského předsedu ANO a poslance Ladislava Oklešťka.

Rozbořil na dnešním zastupitelstvu Olomouckého kraje ještě před hlasováním uvedl, že kauza Vidkun a snaha odvolat Koštu spolu souvisejí. Jde prý o odstraňování lidí, kteří jsou překážkou ANO. "Scénář likvidace hejtmana byl psán dávno před volbami, chybou ve scénáři bylo, že vyhrál nejvíce hlasů a vyhrál s velkým náskokem," uvedl bývalý hejtman Rozbořil. Celé jednání označil za šaškárnu, která neměla obdoby. Je to tragikomedie se špatným režisérem, uvedl Rozbořil.

Košta tvrdí, že ho už na konci ledna navštívili krajský předseda ANO Okleštěk s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem a dali mu "ultimativní požadavek", aby odstoupil, protože nesplnil požadavky například ohledně reorganizace úřadu. Zastupitelský klub ANO v Olomouckém kraji vyzval Koštu k rezignaci až v neděli 5. února a poté s kritikou přišli také tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS.

Okleštěk podle Košty na konci ledna čtyřikrát za den předložil návrh na svolání mimořádného zastupitelstva a o týden později byl svolán klub zastupitelů ANO, na který hejtman nebyl pozván. Klub zastupitelů posléze vyzval Koštu k rezignaci.

Koštu jeho straničtí kolegové vyzvali k rezignaci i kvůli tomu, že Rozbořila dočasně zaměstnal jako svého poradce, poukazovali přitom na jeho obvinění z podplácení v kauze Vidkun. Podle Rozbořila kauza Vidkun i současná situace kolem Košty spolu souvisí. "Korupční kauza Vidkun je pro mnohé ideálním terčem, jsem vděčným tématem hnutí ANO a zřejmě i nadále budu. Nabývám nezvratného dojmu, že akce z října 2015 a to, co se děje dnes, spolu souvisí, je z jedné dílny, z jednoho pera, z jedné hlavy. Jde o odstraňování lidí, kteří jsou překážkou v postupu hnutí ANO," řekl Rozbořil.

Kvůli obvinění kauze Vidkun přišel Rozbořil o místo na kandidátce a nemohl již v krajských volbách obhajovat svou funkci. Volby nakonec vyhrálo ANO před ČSSD. Samotná kauza dosud není uzavřena. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda minulý týden ČTK řekl, že se stále pracuje na rozsáhlé analýze zabaveného materiálu. Žalobci původně počítali s tím, že s druhým kolem výslechů začnou na přelomu roku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.7 + 47.5) *

Zpět na přehled