Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Roční odklad povinné maturity z cizího jazyka prý Senát podpoří

Roční odklad povinné maturity z cizího jazyka prý Senát podpoří

Roční odklad povinné maturity z cizího jazyka prý Senát podpoří

5.10.2011 13:13, Zdroj: ČTK

Senátní školský výbor dnes podle místopředsedy Marcela Chládka (ČSSD) nedoporučil schválení ročního odkladu povinné maturity z cizího jazyka, který má přinést novela školského zákona. Většina členů výboru zaujala k novele kvůli jejím nedostatkům zdrženlivý postoj. Chládek ČTK řekl, že Senát ale nejspíš odklad podpoří, aby školy a studenti nebyli v nejistotě, jaká podoba maturity bude pro příští rok platit. 

"Se skřípěním zubů Senátu nic jiného nezbude, než to odsouhlasit, protože není důvod to zdržet," uvedl Chládek. Podle něj by koalice ve sněmovně výtky opozičního Senátu přehlasovala. 

Chládek se pozastavil nad rozdílným hodnocením úrovně výuky cizího jazyka. Uvedl, že podle náměstka ministerstva školství Ladislava Němce se na základních a středních školách zlepšila. Na druhé straně byl ale odklad maturity z angličtiny či němčiny zdůvodněn špatnou výukou jazyků a nepřipraveností studentů, připomněl stínový ministr školství za ČSSD.

Novela podle něj zavádí nerovnost pro končící středoškoláky, kteří například ze zdravotních důvodů maturitu o rok odloží. Na rozdíl od svých spolužáků pak budou mít o jednu povinnou zkoušku navíc, podotkl Chládek s tím, zástupci ministerstva ani tvůrci poslanecké novely na to nedokázali odpovědět. Výtky se podle Chládka týkaly také informatiky jako maturitního předmětu. 

Maturanti si budou moci podle novely ještě příští rok vybrat ve druhém povinném předmětu mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí povinný předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden ve školním roce 2012 a 2013. Odklad maturity z cizího jazyka byl navržen kvůli technickým středním školám a učilištím, kde možnost zvolit si matematiku místo cizího jazyka prý byla pro mnoho studentů východiskem, jak zkoušku složit.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.0 + 46.6) *

Zpět na přehled