Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Robertson přesvědčoval Topolánka k nákupu pandurů v dopise

Robertson přesvědčoval Topolánka k nákupu pandurů v dopise

Robertson přesvědčoval Topolánka k nákupu pandurů v dopise

24.9.2010 09:51, Zdroj: ČTK

Dnešní vydání Práva zveřejnilo dopis z února 2009, ve kterém tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) přesvědčuje k nákupu obrněných vozidel Pandur poradce majitele jejich výrobce a bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Robertson v dopise argumentuje tím, že pořízení pandurů je pro Česko prestižní a pro další existenci v NATO důležitá věc. Topolánek Právu řekl, že Robertsonův list neměl na postoj jeho vlády k nákupu obrněnců žádný vliv.

"Úloha těchto vozidel je velmi důležitá pro současné mise NATO. Tím, že je Česká republika zařadí do svého vybavení, dá jasně najevo, že k problémovým oblastem přistupuje vážně," napsal Robertson.

V úvodu Robertson vzpomíná na dopis, který Topolánkovi poslal v srpnu 2007 a ve kterém vyjadřoval "znepokojení" z toho, jak kontrakt probíhá. Topolánkova vláda na konci roku 2006 rozhodla zrušit nákup 199 obrněnců za 20 miliard korun, protože první stroje neprošly zkouškami. Poté ale s výrobcem začala znovu jednat. Vláda nakonec 2. března 2009 rozhodla kontrakt s firmou Steyr obnovit a nakoupit 107 strojů za 14 miliard korun.

Podle Topolánka Robertsonův list neměl žádný vliv na postoj jeho vlády k nákupu obrněnců. "Vůbec ne. Je to bouře ve sklenici vody. Byl to takový zdvořilostní dopis, na který jsem zdvořile odpověděl," řekl Právu.

Topolánek odpověď poslal 30. dubna 2009, tedy dva měsíce po rozhodnutí vlády. "V souvislosti s Vašimi předcházejícími pochybnostmi jsem rád, že vás mohu informovat o úspěšném dokončení projektu přezbrojení Armády ČR obrněnými transportéry, napsal Topolánek mimo jiné v dopise, který má Právo rovněž k dispozici.

O Robertsonově lobbování se začalo mluvit před několika týdny. Na jeho úlohu upozornil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj se za nákup transportérů přimlouval ministr obrany a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) a argumentoval právě znepokojením bývalého šéfa NATO. Že na uzavření nové smlouvy Vondra tlačil, tvrdí i Topolánek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.4 + 37.0) *

Zpět na přehled