Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Řízení ÚOHS s Českými drahami má posunout dál znalecký posudek

Řízení ÚOHS s Českými drahami má posunout dál znalecký posudek

Řízení ÚOHS s Českými drahami má posunout dál znalecký posudek

17.4.2015 10:32, Zdroj: ČTK

Brno - Správní řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s Českými drahami pro podezření ze zneužití dominance na trati Praha - Ostrava má posunout dál znalecký posudek. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Antimonopolní úřad vede správní řízení se státním železničním dopravcem více než tři roky. Na nastavení jízdného Českých drah si stěžovaly konkurenční firmy RegioJet i Leo Express.

České dráhy podle svých konkurentů jezdí za nepřiměřeně nízké až predátorské ceny. ÚOHS chtěl, aby České dráhy vedly podrobnější evidenci nákladů a výnosů, což je údajně v zájmu rozvíjející se liberalizace trhu v osobní železniční dopravě. Úřad o to žádal ministerstvo dopravy.

Podle Rafaje z dat, která má ÚOHS k dispozici, nelze určit ekonomiku provozu Českých drah na lince. Znalecký posudek má rozebrat účetnictví firmy. "Měl by také rozklíčovat, jestli České dráhy zneužívají dominantní postavení a jezdí za podnákladové ceny," uvedl Rafaj. Podle něj by bylo nejlepší, aby stát dominantnímu dopravci nařídil vést evidenci u jednotlivých tras odděleně, aby bylo možno informace k nákladům běžně získat.

Úřad v minulosti také uváděl, že s ním nedostatečně spolupracuje konkurenční RegioJet, který požadovaná data dodával se zpožděním. Firma tvrdila, že dělá pro spolupráci s ÚOHS maximum, a upozorňovala na to, že je soukromou společností a ekonomické údaje jsou jejím obchodním tajemstvím.

RegioJet chtěl, aby ve sporu bylo vydáno předběžné opatření, což v říjnu 2012 zamítl Krajský soud v Brně. Antimonopolní úřad začal cenovou politiku Českých drah zkoumat na podzim 2011, v lednu 2012 zahájil řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.9 + 19.2) *

Zpět na přehled