Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rittig byl u výslechu kvůli únikům ze spisu týkajícího se Nagyové

Rittig byl u výslechu kvůli únikům ze spisu týkajícího se Nagyové

Rittig byl u výslechu kvůli únikům ze spisu týkajícího se Nagyové

6.3.2015 16:54, Zdroj: ČTK

Praha - Policie dnes vyslechla lobbistu Iva Rittiga v rámci prověřování údajných úniků informací ze spisu týkajícího se exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Informoval o tom server Lidovky.cz. Kriminalisté tento týden vyslechli také expremiéra Petra Nečase. Následovat by údajně měly další výslechy, například advokátů.

Prověřování se podle Rittigovy právničky Kataríny Kožiak Oboňové týká trestního řízení vedeného Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci v kauze Nagyové. "Bylo to velice krátké, klient na všechny dotazy odpovídal záporně," popsala výslech ČTK advokátka.

Nečas byl vypovídat na policejním oddělení na pražské Letné ve středu. K důvodům předvolání se odmítl vyjádřit. Jeho advokát Josef Lžičař ČTK na místě řekl, že policisté prověřují únik informací ze spisů a klient o tom nemůže hovořit, protože je vázán povinností mlčenlivosti. Lžičař se domnívá, že policie si bude ve věci postupně předvolávat i další lidi.

Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy. Z rozsáhlejšího spisu zatím vyloučili k samostatnému vyřešení dvě kauzy. Je obžalovaná z toho, že zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší manželky Radky. Expremiér je v této kauze v procesním postavení svědka, před soudem by měl vypovídat příští týden. K soudu zamířil tento týden také případ údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. V této kauze je podle dřívějších zpráv obviněn i lobbista Ivo Rittig.

Nečasová je obviněná dále kvůli údajnému podplácení tří exposlanců ODS, kteří získali funkce v podnicích se státní účastí výměnou za domluvené hlasování ve Sněmovně. Nečas je v kauze rovněž obviněný.

Policie Nečasovou také prověřuje kvůli možnému krácení daně. Bývalá šéfka Nečasova kabinetu čelí podezření, že z drahých šperků a kabelek, které dostávala, neodvedla daň. V případě obvinění jí může hrozit až osm let vězení.

Kauzy kolem Nečasové doprovázely úniky informací ze spisů do médií. Zveřejnění přepisů odposlechů mezi ní a Nečasem kritizovala nezisková organizace Iuridicum Remedium, podle níž i politik má právo na své soukromí, které by měla média respektovat.

Lobbista Rittig a advokát Michal byli loni s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Oba figurují s dalšími osmi lidmi i v případu údajného vyvádění peněz ze společnosti Oleo Chemical.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.4 + 37.4) *

Zpět na přehled