Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Řídící výbor Českých drah omezil Žaludovy pravomoci

Řídící výbor Českých drah omezil Žaludovy pravomoci

Řídící výbor Českých drah omezil Žaludovy pravomoci

11.11.2011 10:42, Zdroj: ČTK

Petr Žaluda sice i po středečním zasedání dozorčí rady zůstal v čele Českých drah (ČD), ale má omezené pravomoci. K uzavírání smluv nad 50 milionů Kč potřebuje spolupodpis prvního místopředsedy představenstva Vladimíra Baila, informuje tisk.

"Na středečním zasedání řídícího výboru a dozorčí rady Českých drah se o odvolání Žaludy nejednalo, bylo ale rozhodnuto omezit jeho výjimečné postavení," cituje například deník Právo ministra dopravy Pavla Dobeše (VV). O omezení Žaludových pravomocí píšou i Lidové noviny (LN) a Mladá fronta Dnes (MfD). LN Dobeš řekl, že tento krok lze chápat jako zvýšení kontroly celé společnosti. "Omezujeme vliv jednoho člověka, aby nemohl sám udělat špatné rozhodnutí," řekl listu ministr.

Dozorčí rada ČD ve středu odvolala s okamžitou účinností členy představenstva společnosti Milana Matzenauera a Antonína Blažka. Na místě ředitele drah zůstal Žaluda, o jehož odchodu se rovněž spekulovalo. Rada zároveň zvolila na nový post prvního místopředsedy představenstva Baila, dalším členem představenstva se stal Ctirad Nečas. Právě spolupodpis prvního místopředsedy představenstva bude podle deníků Žaluda potřebovat k uzavírání smluv nad 50 milionů korun.

Podle MfD Žaluda už dříve prohlásil, že si do svého týmu nenechá zasahovat, jinak odejde. Teď prý své stanovisko mírní. "Musím se s těmi novými lidmi seznámit," cituje ho MfD, podle níž ministerstvo rozehrálo "složitou šachovou partii, na jejímž konci může být Žaludův konec v čele Českých drah". "Je to první tah ve hře s mnoha dalšími partiemi," řekl MfD šéf Odborového sdružení železničářů a člen dozorčí rady ČD Jaroslav Pejša.

Hospodářské noviny (HN) píšou, že Dobeš prošetří informace v e-mailu od odboráře Jaromíra Duška, který upozornil na nestandardní bonusy a odměny vedení drah i na údajné zadávání zakázek bez schválení dozorčí radou. "Pokud se prokáže, že se tam dělala zásadní rozhodnutí bez vědomí rady, byly by to skutečnosti, které by asi měly dopad i na Žaludu," citují HN ministra dopravy. Platy a motivační systém manažerů drah považuje vzhledem k jejich výsledkům za nepřiměřené.

Prověrku odměn na celém generálním ředitelství dostal na starosti nový člen představenstva Ctirad Nečas, píšou HN. Podle deníku má prověřit platy a výkon všech zaměstnanců ředitelství. Počítá prý s propouštěním a rušením neefektivních oddělení. Začne u vrcholového managementu, dodal list.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.7 + 33.1) *

Zpět na přehled