Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Řidiči autobusů budou 5.1. vestami protestovat proti tendru kraje

Řidiči autobusů budou 5.1. vestami protestovat proti tendru kraje

Řidiči autobusů budou 5.1. vestami protestovat proti tendru kraje

29.12.2015 13:31, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Autobusové odbory dál požadují zrušení pětimiliardového tendru Královéhradeckého kraje na autobusovou dopravu. Na 5. ledna chystají protest, při němž budou řidiči autobusů jezdit ve výstražných vestách. Současně pokračují v přípravě jednodenní stávky. Na dnešním setkání řidičů autobusů s hejtmanem Lubomírem Francem (ČSSD) to řekl předseda odborů ve společnosti BusLine Jiří Kuchynka. Hejtman Franc požadavek odborů na přerušení tendru odmítl a nabídl možnost kompromisu v úpravě zadávacích podmínek soutěže.

Diskutovat s hejtmanem na jeho pozvání přišlo do kavárny na autobusovém terminálu v Hradci Králové kolem 50 řidičů autobusů. Návrhy hejtmanství na kompromis odmítli. "Pro mě jsou všechny čtyři varianty (navržené hejtmanstvím) nepřijatelné. Řidič je rukojmím," řekl jeden z řidičů. Podle Kuchynky byla dnešní schůzka k ničemu. Odbory tvrdí, že zadávací podmínky soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci již nyní podprůměrných mezd řidičů a k jejich platové diskriminaci.

Podle hejtmana je odpovědnost na radě kraje, která 5. ledna rozhodne o způsobu pokračování tendru. "Budeme hájit zájmy kraje a daňových poplatníků," řekl hejtman. Podle právních posudků kraje není zrušení tendru možné. Hejtman připomněl, že při bezdůvodném zrušení tendru by kraji mohla hrozit sankce až 40 milionů korun.

Krajští radní už v polovině prosince rozhodli o odsunutí otevírání obálek na 18. ledna, původní termíny byly 8. a 18. prosince. Kraj posunutí zdůvodnil potřebou vypracování právního rozboru. Odbory tendr také napadly podáním u Okresního soudu v Hradci Králové a u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. U soudu odbory žádaly vydání předběžného opatření na zastavení tendru. Soud však jejich návrh zamítl.

Hradecký kraj tendr v odhadované hodnotě 5,55 miliardy Kč bez DPH vypsal 17. září. Zadávací podmínky ale podle odborů zakonzervují nynější úroveň odměňování řidičů, která se pohybuje mezi 75 až 78 Kč na hodinu. Bez přesčasů a různých příplatků si tak řidiči v průměru vydělávají kolem 12.500 korun měsíčně. Krajem dotovanou autobusovou dopravu nyní zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.0 + 26.8) *

Zpět na přehled