Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Restauratér z Výstaviště se ohradil proti Pirátu Zábranskému

Restauratér z Výstaviště se ohradil proti Pirátu Zábranskému

Restauratér z Výstaviště se ohradil proti Pirátu Zábranskému

18.7.2018 12:58, Zdroj: ČTK

Praha - Provozovatel restaurací na pražském Výstavišti Vojtěch Ryvola se ohradil proti tvrzení pražského zastupitele za Piráty Adama Zábranského, že pronájem několika čerstvě zrekonstruovaných restaurací v areálu získal přes vazby na hnutí ANO. V dopise Zábranskému Ryvola napsal, že v areálu od února provozuje menší restauraci Rychta, která byla naposled stavebně upravena na začátku 70. let. Ve druhé restauraci Pražan se podle něj nyní provádějí základní opravy, aby byla vůbec schopna provozu. Popřel, že by pronájmy souvisely s vazbami na ANO, kterého je členem. Dozorčí rada v úterý odvolala šéfa Výstaviště Praha Pavla Klašku.

Zábranský minulý týden uvedl, že na začátku dubna podle zákona požádal o zaslání několika smluv, týkajících se restauračních zařízení v areálu, chystané akce Praguecon nebo odměn pro členy představenstva. Protože mu Výstaviště Praha informace neposkytlo, podal na něj žalobu. Žádost se týkala i aktivit Ryvoly, který za ANO do ledna zasedal v zastupitelstva Děčína, kde v historickém pivovaru vybudoval obchodní centrum. Jeho majoritní podíl prodal RSJ Private Equity Karla Janečka a nyní působí v Praze.

Podezření Zábranského, že se k podnikům na Výstavišti dostal přes vazby na ANO, se podle Ryvoly nezakládá na pravdě a poškodilo jeho podnikání i osobní život. "Výběrové řízení jsem vyhrál mezi šesti dalšími uchazeči transparentním výběrovým řízením," uvedl. Dodal, že vedení firmy Výstaviště Praha podle jeho názoru nejvíce zaujal plán na vybudování minipivovaru Pražan.

Podle Ryvoly platil za restauraci Rychta poslední nájemce 15.000 korun měsíčně. Základní nájemné pro Ryvolu je podle jeho slov 5000 korun, další složka se vypočítává na základě obratu a průměrně tak zatím zaplatil každý měsíc 41.000 korun. Ve větší restauraci Pražan se podle něj nyní opravují toalety, podlahy a rozvody elektřiny, aby byl prostor schopen provozu. "Rozhodně se nejedná o žádnou rekonstrukci," uvedl s tím, že podnik se otevře do konce roku.

Dění v městské firmě Výstaviště Praha, která od roku 2015 spravuje areál Výstaviště, v poslední době vzbuzuje kritiku. Na stav uvnitř firmy před časem upozornil tehdejší předseda dozorčí rady Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Podle něj dozorčí rada ve fungování firmy nalezla pochybení, která nešlo ignorovat. Jak uvedl v dopise radním, souvisela podle něj s "neodolatelným nutkáním několika manažerů přihrávat veřejné zakázky svým kamarádům a spřáteleným firmám." Poté, co radní na dopis nereagovali, z funkce odstoupil.

V úterý dozorčí rada, ve které od června zasedá primátorka Adriana Krnáčová (ANO), odvolala šéfa společnosti Pavla Klašku. Podle Krnáčové vedení dělalo vážné chyby například v souvislosti se zveřejňováním smluv.

Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Město se v roce 2012 vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Od začátku roku 2015 přešla správa pod městskou společnost Výstaviště Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.1 + 11.9) *

Zpět na přehled