Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Respekt: U soudu EU by měla podle Benešové být dál Pelikánová

Respekt: U soudu EU by měla podle Benešové být dál Pelikánová

Respekt: U soudu EU by měla podle Benešové být dál Pelikánová

8.7.2013 08:23, Zdroj: ČTK

Praha - Nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešová by chtěla, aby jako soudkyně Soudního dvora EU pokračovala Irena Pelikánová. Benešové v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt uvedla, že jde o odbornici, která má za sebou skutečnou praxi. "Takže nepochybně budu plédovat v její prospěch," řekla budoucí ministryně.

Opětovnou nominaci Pelikánové neschválil začátkem ledna končící kabinet premiéra v demisi Petra Nečase (ODS), ačkoli ji doporučovali odborníci z poradního sboru expertů. Za kandidáta navrhla bez výběrového řízení dosluhujícího ministra bez portfeje Petra Mlsnu. Později se ale ukázalo, že Mlsnova nominace skončí neúspěchem, a ministr koncem května potvrdil, že se soudcem soudního dvora EU nestane, protože prý nezastával dostatečně dlouho vysoké funkce.

Mlsnu označila Benešová za člověka, který je teprve na začátku kariéry. "Panu Mlsnovi nic neuteče, profesní dráhu má před sebou, a pokud je dobrým odborníkem, jak slýchávám, plně se uplatní doma," řekla.
V rozhovoru pro Respekt nastupující ministryně také podotkla, že na ministerstvu nechystá žádnou razantní personální obměnu. "Už se mi podařilo přesvědčit náměstka pro legislativu (Františka) Korbela, jehož považuji za odborníka a který před časem avizoval svůj odchod, že výpověď nepodá," uvedla Benešová. Sedmatřicetiletý Korbel chtěl podle dřívějších informací skončit na ministerstvu k říjnu a odejít do advokacie.

Benešová také zdůraznila, že stojí za nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Já jsem si pana Zemana vybrala v minulosti do Haagu, kde úspěšně působil v Eurojustu. Pak jsem na něj poněkud pozapomněla, a když ho končící vláda dala před časem do funkce nejvyššího státního zástupce, řekla jsem si, zaplať pánbůh, šanci dostal slušný a erudovaný člověk," poznamenala.

Benešová bude působit v úřednické vládě, kterou sestavuje Jiří Rusnok. Kabinet bude kompletní v pondělí, kdy premiér oznámí nominanta na klíčovou pozici ministra financí. Prezident Miloš Zeman by měl jmenovat vládu v polovině týdne.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.3 + 38.1) *

Zpět na přehled