Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rekonstrukce Státní opery podle ND skončí podle plánu za dva roky

Rekonstrukce Státní opery podle ND skončí podle plánu za dva roky

Rekonstrukce Státní opery podle ND skončí podle plánu za dva roky

21.6.2017 16:35, Zdroj: ČTK

Praha - Rekonstrukce Státní opery v Praze skončí podle plánu v roce 2019. Na základě výsledků pravidelného kontrolního dne na staveništi to ČTK sdělil mluvčí Národního divadla (ND) Tomáš Staněk.

Rekonstrukci Státní opery vedení ND symbolicky zahájilo letos 13. března. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na ni zvítězila firma Hochtief. Program této a příští operní sezony se odehrává na náhradních místech.

"Za více než tři měsíce od zahájení se zrealizovala většina bouracích prací a je připravena hrubá stavba. Zdobné prvky interiéru jsou bezpečně odinstalovány a v rukách restaurátorů," uvedl Staněk.

Obě budovy, historická i provozní, se dočkají významnějších stavebních a restaurátorských úprav. Největší problém ve staré budově představují rozvody - zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je sanace vlhkosti. Pozornost se bude věnovat také technologiím horního i spodního jeviště.

Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově dojde k renovaci zkušeben, baletního, orchestrálního a sborového sálu i kanceláří. V divadle se opraví šatny umělců, sociální zázemí a prostory pro diváky.

Rekonstrukce budovy opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Poslední větší rekonstrukce Státní opery byla v 70. letech 20. století. O rekonstrukci opery se mluvilo léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali čtyři uchazeči, další tři ji překročili.

Vítězná společnost Hochtief v minulosti opravovala památník na pražském Vítkově, klášter Broumov či barokní hospital Kuks, který byl loni oceněn v soutěži Stavba roku ve své kategorii. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v lednu kvůli tendru na opravu opery zahájil řízení. V únoru zamítl návrh na předběžné opatření, které podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.0 + 2.5) *

Zpět na přehled