Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ředitelství silnic a dálnic se úmyslně připravilo o desítky milionů

Ředitelství silnic a dálnic se úmyslně připravilo o desítky milionů

Ředitelství silnic a dálnic se úmyslně připravilo o desítky milionů

5.1.2012 19:35, Zdroj: vz24.cz

 

Machinace s pozemky při stavbě obchvatu Prahy, na které ministr dopravy i nové vedení Ředitelství silnic a dálnic podali žaloby, připravily ŘSD o desítky milionů korun. Hospodářské noviny celou transakci důkladně zmapovaly.
 
Ministr dopravy Pavel Dobeš a nové vedení ŘSD tento týden oznámili, že na všechny podezřelé z celé kauzy podávají trestní oznámení. Machinací s pozemky bylo skutečně hodně – například ŘSD půjčilo 18,5 milionů korun firmě, která si za ně pozemky koupila, aby je vzápětí státu prodala za 31 milionů.
 
V roce 1997 se ŘSD rozhodlo koupit parcely na trase plánovaného obchvatu v Ruzyni a u výpadovky na Karlovy Vary. Podepsalo proto smlouvu s firmou Adler Europe a zaplatilo jí 18,5 milionů jako zálohu, jenže firmě pozemky v té době nepatřily a sama je nejdřív musela koupit. Státu je potom prodala za 31 milionů, aby se nakonec zjistilo, že tyto pozemky vlastně vůbec nejsou potřeba a ŘSD je využilo z pouhé jedné desetiny, jak HN řekl nový šéf Ředitelství René Poruba.
 
V roce 2010 část lukrativních parcel v těsné blízkosti dálnice, jejichž hodnota činí 1 700 korun za metr čtvereční a které se dají komerčně využít, ŘSD vyměnilo s podnikatelem Martinem Koberlem za téměř bezcenné pozemky pod dálnicí D5, v hodnotě pouhých 52 korun za metr čtvereční. Kupní smlouvu s firmou Adler Europe podepsal tehdejší výrobní ředitel Petr Laušman, jenž byl spolu s exmanažerem ŘSD Michalem Halou a právníkem Robertem Wolfem 21. prosince zatčen a obviněn z korupce při pronájmu dálničních odpočívadel.
 
Ředitelem ŘSD byl v té době Alfréd Brunclík, o těchto obchodech se ale bavit nechce. „Jsem vázán mlčenlivostí,“ vysvětlil. Nové vedení Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že nechá prověřit všechna podezření na zmanipulované obchody, které se v minulosti objevily a byly spojeny s některým z nechvalně proslulých manažerů. Dosud se o ně zajímala pouze média, zatímco policisté a politici nikdy nic rázného nepodnikli. To se týká například kauzy předraženého pronájmu budovy ŘSD na Kačerově nebo aféry s rozdělováním zakázek na opravy silnic tak, aby se do tendrů mohli přihlásit pouze předem vybraní uchazeči.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

jon 6.1.2012 08:22

Toto svinstvo snad není třeba komentovat ani rozvádět.Tak to probíhá už od slavné revoluce.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.7 + 27.3) *

Zpět na přehled