Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ředitel LOM odvolal dva manažery, podnik má potíže s hospodařením

Ředitel LOM odvolal dva manažery, podnik má potíže s hospodařením

3.11.2011 15:25, Zdroj: ČTK

Ředitel Leteckých opraven Malešice (LOM) odvolal dva vrcholové manažery firmy, ministr obrany Alexandr Vondra jeho rozhodnutí přijal. ČTK o tom dnes informovala mluvčí LOM Martina Fišerová. Audit ve společnosti potvrdil podezření o nevýhodných zakázkách. Obrana chce firmu restrukturalizovat a obměnit její vedení.

Ředitel firmy Jindřich Ploch odvolal oba manažery ve středu. O místo ve vedení firmy přišli ředitel úseku pro obchod a logistiku Zdeněk Motyčka a ředitel úseku pro správu a personalistiku Petr Malý. Ministr obrany ředitelovo rozhodnutí akceptoval, uvedla Fišerová.

Odvolání dvojice ředitelů podle vedení resortu i šéfa firmy Plocha vytvoří prostor pro "vyjasnění situace" v podniku. "Ministr obrany zároveň potvrdil podporu resortu současnému vedení podniku jako stabilizačnímu prvku nutnému k dalšímu strategickému rozvoji," dodala mluvčí Fišerová. "Rozhodnutí ředitele LOM Praha považujeme za správný krok, který pozitivně přispěje ke stabilizaci podniku," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Na základě výsledku prověrky hospodaření státního podniku podalo ministerstvo obrany trestní oznámení na neznámého pachatele. Vedení resortu se k tomu rozhodlo v souvislosti s nákupy a prodeji, které LOM v poslední době uskutečnil. Podle závěru auditorů vznikly škody za desítky a možná až sto milionů korun. Zda šlo o záměr, či nedbalost, by měla určit až policie. Podle ministra obrany Vondry byl audit nutný, protože v podniku hrozilo nebezpečí hospodářských škod.

Obrana vypsala audit urychleně letos v létě poté, co vyšlo najevo, že státní podnik možná nebude mít v říjnu a listopadu na výplaty. Firma ostatně účetní operací o 20 milionů navýšila už hospodářské výsledky za loňský rok a dostala se tak z červených čísel.

Státem vlastněná společnost LOM pro českou armádu v současnosti především opravuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů, těchto služeb v minulých letech využívala i americká armáda a v ČR také cvičili piloti vznikajícího afghánského letectva.

Nyní ministerstvo obrany hodlá LOM zásadním způsobem restrukturalizovat. Firma zřejmě opustí své prostory v pražských Malešicích a bude soustředěna do Kbel, kde je letiště. Možný je prodej jeho části, která se zabývá opravami pístových motorů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.1 + 33.5) *

Zpět na přehled