Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rath vyzval prezidenta ke schůzce s jeho advokáty

Rath vyzval prezidenta ke schůzce s jeho advokáty

Rath vyzval prezidenta ke schůzce s jeho advokáty

30.1.2017 19:23, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath chce, aby se prezident Miloš Zeman setkal s jeho advokáty. Právníci podle něj hlavě státu předloží "nezkreslené informace" o případu údajné korupce, kvůli které Rath čelí žalobě. Rath tak zareagoval na prezidentova slova, že jako důkaz proti němu by měla postačit krabice se sedmi miliony, se kterou Ratha zadržela policie. Na výzvu zveřejněnou na Rathově blogu dnes upozornil Český rozhlas.

Podle Ratha prezident podlehl mediální kampani a dezinformacím, pokud se domnívá, že o jeho vině jasně svědčí krabice s penězi. "Jistě se rád seznámíš i s jiným než většinovými médii šířeným názorem. Proto Ti nabízím schůzku s mými obhájci," vyzval Rath hlavu státu. "Dozvíš se i hodně o praktikách části represivních složek a jejich nezákonných postupech," doplnil Rath. Podle něj jde o významné a velice alarmující informace.

"Dovoluji si Tě oslovit i milý Miloši, protože jsi mi před lety u sebe doma v Novém Veselí nabídl tykání a od té doby si tykáme. Z médií jsem se sice dozvěděl, že si na naše setkání nepamatuješ, ale beru novinářské zprávy s rezervou," vysvětluje Rath tykání na svém blogu.

Hrad odmítl jeho otevřený dopis komentovat. "Na aktuální snahy dr. Ratha mediálně se zviditelnit nebudeme reagovat," napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček rozhlasu. Do kauzy Rath v nejbližších dnech zasáhne ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jenž proti zrušení prvoinstančního rozsudku a vymazání odposlechů podá stížnost k Nejvyššímu soudu.

Tehdejší poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath byl zatčen v polovině května 2012 kvůli podezření z korupce. Při zatýkání měl u sebe krabici od vína, ve které bylo sedm milionů korun.

V červenci 2015 byl Rath nepravomocně odsouzen na 8,5 roku do vězení a k propadnutí majetku. Podle rozsudku se jako vysoce postavený úředník podílel na ovlivňování soutěží o veřejné zakázky a bral za to milionové úplatky.

Odsuzující verdikt ale loni na podzim zrušil pražský vrchní soud kvůli nezákonným odposlechům. Kauza se tak vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání.

Prezident Zeman se letos v lednu nad rozhodnutím vrchního soudu pozastavil. "Skoro se mi zdá, aniž bych se vměšoval do soudního rozhodnutí, že když u někoho najdeme v krabici od vína šest nebo sedm milionů korun, jsou diskuse o jeho vině či nevině poněkud nepatřičné," řekl Zeman. Prezident navíc nevyloučil, že podá kárnou žalobu na soudce, který o nezákonnosti pořízených odposlechů rozhodl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.9 + 25.1) *

Zpět na přehled