Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rath: Řeči o penězích v zahraničí byly tlachání v opilosti

Rath: Řeči o penězích v zahraničí byly tlachání v opilosti

Rath: Řeči o penězích v zahraničí byly tlachání v opilosti

7.1.2014 18:02, Zdroj: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze dnes přehrál v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce policejní odposlech, v němž se tehdejší hejtman baví s další obžalovanou Kateřinou Pancovou o investování peněz v zahraničí. Předchozí soudy Ratha nechávaly údajně na základě těchto záznamů ve vazbě kvůli obavě z jeho útěku do ciziny. Rath to odmítá a tvrdí, že hovory se odehrály v opilosti a byly to obecné řeči, které policie vytrhla ze souvislostí. Na řadu dnes přišel i poslední z pořízených odposlechů, který zaznamenává dění ve vile Pancové v Rudné u Prahy ve chvíli, kdy byl na odchodu z ní Rath zatčen.

Policie pořídila záznam o investování v zahraničí na začátku května 2012. Tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Pancové a Rath se podle policejního přepisu bavili o ekonomické situaci ve Švýcarsku a uložení peněz také v Lichtenštejnsku, Anglii a na Seychelských ostrovech. "Naopak jsme se bavili, že to tam nemá cenu," namítal soudu Rath.

Jeho komentář před soudem se týkal zejména jedné části hovoru, kterou podle něj policie nepřepsala, ale pouze naznačila obsah slovy "bavili se o víně". Mluvili ale podle něj o Rathově opilosti, což údajně mění význam celého záznamu. Hovor se prý odehrál večer od 20:00 do 23:00 hodin po náročném pracovním dni. "Člověk toho má psychicky dost, vypil jsem také více vína, než je obvyklé, což snižuje schopnost se vyjadřovat a myslet nějak konzistentně a rozumně. Byly to hospodské tlachy složené na hromadu," dodal Rath.

Přepis podle něj přitom hrál hlavní roli při prodlužování jeho vazby, kde jej soudy nechávaly mimo jiné z obavy, že by mohl utéct a využít prostředky údajně připravené v zahraničí. "Je škoda, že tuto část policie náhodou zapomněla přepsat. Je zde vidět ta manipulace, policejní orgán si nedal ani tu práci, aby pořídil stoprocentní přepis, ale schválně to nechal v takovém souhrnu, aby manipuloval soudem," dodal Rath.

Podobné námitky vznášejí také advokáti dalších obžalovaných. Soudce Robert Pacovský opakovaně uvedl, že policejní odposlechy budou záležitostí hodnocení soudu.

Rath na začátku ledna uspěl se stížností u Ústavního soudu, který rozhodl, že byla při prodloužení vazby loni v polovině roku porušena jeho základní práva. Vrchní soud v Praze jej nakonec pustil na svobodu v listopadu. Rath díky rozhodnutí o nezákonnosti vazby může žádat odškodnění, zatím o tom ale prý neuvažuje.

Rath soudu také řekl, že se s Pancovou, která je jeho dlouholetou známou, bavil o penězích, protože měl v plánu obchodní činnost po ukončení politické kariéry. Jako lékař má prý také řadu kontaktů v oboru zejména v Německu a Rakousku. "Plánoval jsem, že bych se třeba věnoval této oblasti, byly to ale teoretické úvahy coby kdyby," dodal. Patnáct let měl prý "velmi solidní roční příjem" a nabídky investorů. "Zvažoval jsem část peněz převést do investičního zlata. Nikdy jsem to ale nerealizoval," dodal. Podobně dobře na tom prý byla i Pancová, která je podle Ratha z dobře situované rodiny s rozsáhlým restituovaným majetkem a sama "velmi slušně vydělávala". Odmítá ale, že by mohl zmizet v zahraničí.

Poslední nahrávku pořídila policie 14. května 2012 krátce před tím, než zatkla Ratha, Pancovou a jejího přítele Petra Kotta, který byl náměstek několika krajských nemocnic a dříve také poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath se s dvojicí rozloučil, když odcházel ze společné schůzky ve vile, a vzal si krabici na šest lahví vína, se kterou jej krátce poté venku zadržela policie. Kott s Pancovou na záznamu dále hovoří, po několika minutách uviděl před domem policii a Pancové řekl, ať zůstane v klidu. Odposlech končí, když zásahová jednotka vyrazila dveře.

Videozáznam ze zadržení soud již dříve přehrál. Rath před domem tvrdil, že má v krabici víno, po otevření se ale ukázalo, že byla plná bankovek. Podle obžaloby to byl sedmimilionový úplatek, což Rath odmítá a situaci si prý nedokáže vysvětlit. Podle svých slov byl v šoku, když místo alkoholu spatřil peníze.

Žalobce Petr Jirát v kauze viní 11 lidí z upravování zakázek ve Středočeském kraji. Tendry údajně vyhrávaly předem domluvené firmy, což podle obžaloby provázela korupce. Jirát označuje jako organizátory Pancovou s Kottem, Rath údajně o všem věděl coby hejtman a dělil se prý o úplatky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.3 + 7.6) *

Zpět na přehled