Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rath přijde k soudu poprvé bez pout; možná se pustí odposlechy

Rath přijde k soudu poprvé bez pout; možná se pustí odposlechy

Rath přijde k soudu poprvé bez pout; možná se pustí odposlechy

2.12.2013 16:47, Zdroj: ČTK

Praha - Poprvé bez pout a po třech týdnech na svobodě půjde v úterý exposlanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath k soudu, jenž od srpna projednává jeho údajnou korupční kauzu. Na programu by mohly být policejní odposlechy, které obžaloba považuje za hlavní důkaz korupce při veřejných zakázkách. Ratha soud propustil minulý měsíc po roce a půl z vazby. Krátce poté ji mohl opustit i další z obžalovaných, Petr Kott. Jeho přítelkyně Kateřina Pancová, která je třetí z hlavních aktérů případu, směla opustit vazební celu už v září.

Podle informací ČTK soudce zatím nepředvolal žádné další svědky. Mluvčí soudu Zuzana Steinerová uvedla, že soudce Robert Pacovský má v plánu "práci se spisem". Podle dosavadního postupu v hlavním líčení lze předpokládat, že kromě listinných důkazů mohou přijít na řadu policejní odposlechy. Žalobce Petr Jirát je považuje za hlavní pilíř obžaloby.

Soudce již dříve uvedl, že mnohahodinové záznamy chce přehrát celé. Podle Jiráta by to mohlo zabrat i několik týdnů. Zatím se četly jen úryvky přepisů při výsleších obžalovaných a svědků, což kritizovali obhájci. Podle nich jsou nepřesné. Rath namítá, že jsou vytržené ze souvislostí.

Soud za čtyři měsíce vyslechl kromě obžalovaných zhruba 30 svědků. Byli mezi nimi úředníci a manažeři. Někteří uvedli, že se veřejné zakázky odehrály podle pravidel, jiní tvrdili, že tendry byly předem připravené pro určitého vítěze. Nyní bude soud pokračovat po odročení z konce října. Líčení je zatím naplánované s přestávkami do února příštího roku, přičemž se zřejmě protáhne. Advokáti obžalovaných chtějí slyšet další svědky a vyžadují znalecké posudky.

Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že skupina lidí upravovala od srpna 2011 do května 2012 veřejné zakázky. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a modernizace nemocnic. Postup byl podle Jiráta vždy stejný - podmínky zakázek byly údajně "ušité na míru" předem domluvené firmě, zatímco zbylé dělaly v soutěži "křoví", aby výběr vypadal navenek v pořádku.

Jako organizátory označuje Jirát bývalou ředitelku kladenské nemocnice Pancovou a náměstka středočeských krajských nemocnic Kotta. Rath údajně o všem věděl a dělil se o úplatky. Zbylých osm obžalovaných jsou šéfové a manažeři firem.

Rath, Pancová a Kotta byli ve vazbě hlavně kvůli obavám z jejich možného útěku. Nyní ale lze podle soudu nahradit vazbu slibem, že se nebudou vyhýbat hlavnímu líčení. Museli také odevzdat cestovní doklady. Kromě nástupu do práce se pravidelně hlásí probační a mediační službě.

Aféra vypukla loni v polovině května poté, kdy kriminalisté zadrželi Ratha v Rudné u Prahy, když odcházel z domu Pancové a Kotta. U sebe měl mimo jiné krabici, o které tvrdil, že je v ní víno. Místo šesti láhví s alkoholem ale bylo uvnitř sedm milionů korun. Podle obžaloby to byl úplatek, což Rath odmítá. V rozhovorech pro média po svém propuštění naznačil, že to mohly být peníze pro kampaň na krajské volby, na jejichž shánění se prý mohla Pancová s Kottem podílet a chtěli mu udělat radost.

Dalším důležitým důkazem v kauze je podle žalobce přiznání podnikatelky Ivany Salačové, pro kterou navrhl pozici spolupracující obviněné, což by jí mohlo zajistit nižší trest. Salačová policii a soudu popisovala, jak se zakázky údajně upravovaly. Advokáti obžalovaných se její výpověď snaží od počátku znevěrohodnit.

Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.3 + 36.8) *

Zpět na přehled