Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rath kvůli únavě přerušil výpověď, pokračovat bude v pátek

Rath kvůli únavě přerušil výpověď, pokračovat bude v pátek

Rath kvůli únavě přerušil výpověď, pokračovat bude v pátek

8.8.2013 12:39, Zdroj: ČTK

Praha - Poslanec David Rath požádal soudce o přerušení své obsáhlé výpovědi, která trvá od středy. Žádost zdůvodnil únavou, v monologu chce pokračovat v pátek. Předseda soudního senátu Robert Pacovský mu vyhověl. Následovat bude výpověď spolupracující obviněné, podnikatelky Ivany Salačové. Rath a dalších deset lidí čelí obžalobě z manipulace zakázek ve Středočeském kraji.

Rathova dnešní výpověď trvala dvě hodiny, bývalý středočeský hejtman se v ní velice detailně zaobíral částí kauzy, která se týká rekonstrukce buštěhradského zámku. Svou vinu popírá. O některých skutečnostech, které jsou mu kladeny za vinu, se prý dověděl až z obžaloby.

Po poslancově žádosti o přerušení výpovědi soudce přečetl velmi stručnou policejní výpověď slovenské podnikatelky Lucii Novanské, která se soudu neúčastní ze zdravotních důvodů. Novanská podle obžaloby pracovala ve firmě, která pořádala tendry pro Středočeský kraj, a umožňovala nastavení podmínek tendrů tak, aby vyhovovaly předem vytipovaným soutěžitelům. Za to údajně přijala úplatek ve výši nejméně 200.000 korun.

Na policii Novanská využila svého práva odepřít výpověď, uvedla ale, že si není vědoma jakéhokoliv protiprávního jednání. Žádné peníze prý od nikoho nedostala. "Působí to na mě jako komplot," citoval ji dnes soudce.

Podle obžaloby zmanipulovali obvinění celkem osm veřejných zakázek, a to nejméně od srpna 2011 do května 2012. Trestnou činnost prý koordinovala a řídila tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, exposlanec Petr Kott. Dvojice údajně využila svých úzkých osobních vazeb a vlivu na hejtmana Ratha, díky čemuž získala přístup k informacím o průběhu a podmínkách tendrů zadávaných Středočeským krajem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.7 + 16.8) *

Zpět na přehled