Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Randák prošel českou civilní rozvědkou i kontrarozvědkou

Randák prošel českou civilní rozvědkou i kontrarozvědkou

Randák prošel českou civilní rozvědkou i kontrarozvědkou

30.10.2012 17:20, Zdroj: ČTK

 
Praha - Vizitka člena správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Randáka (57), kterého policie obvinila z úniku informací:

Datum narození: 2. září 1955

Současná funkce: člen správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Vzdělání: Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (1987)

Kariéra: působil jako voják z povolání v armádním sportovním středisku Dukla Praha (1976-1992); člen ochranky Komerční banky (1992); zpravodajský důstojník Bezpečnostní informační služby se specializací na ekonomické kauzy a organizovaný zločin (1992-1996); v roce 1996 začal pracovat na Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI; civilní rozvědka), byl náměstkem ředitele (1999-2004) a posléze ředitelem ÚZSI (říjen 2004-září 2006); z ÚZSI odešel na vlastní žádost v lednu 2007

Rodina: ženatý, tři děti

Ostatní:
    - Letos v září oznámil, že se hodlá ucházet o funkci prezidenta. Zdůvodnil to tím, že jako soukromá osoba nemá dostatečné možnosti bojovat proti korupci v Česku.
    - Z pozice šéfa civilní rozvědky ho v září 2006 odvolala vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Odůvodnila to plánovaným sloučením obou civilních tajných služeb do jedné instituce. Opoziční sociální demokraté nicméně vládu podezírali z toho, že za Randákovým odvoláním byly politické důvody.
    - Po odchodu z rozvědky pracoval Randák pro miliardáře Andreje Babiše, kterému podle svých slov radil v bezpečnostních otázkách a dohodil mu pár lidí do osobní ochranky.
    - Podle expremiéra Mirka Topolánka (ODS) zařídil Randák před prezidentskou volbou v roce 2008 únik videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. Randák obvinění opakovaně odmítl.
    - V létě 2009 Randák poskytl deníku Mladá fronta Dnes kompromitující snímky z dovolené premiéra Topolánka v Toskánsku, které předsedu vlády zachycovaly ve společnosti lobbistů a rozpoutaly jednu z Topolánkových největších afér.
    - Aktuálně jej policie viní z úniku informací. Podle České televize se stíhání týká zveřejnění výše odměn šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové.
    - Podle únorových informací internetového deníku Insider se měl počátkem roku sejít premiér Petr Nečas (ODS) s podnikatelem Babišem a hovořit s ním o jeho spolupráci s Randákem. Podle serveru se Nečas chtěl ujistit, že se Babiš nepodílel na úniku informací o výplatních lístcích ředitelky Nagyové.
    - Počátkem letošního dubna prohlásil Nečas, že má "hodně důvodů" myslet si, že Randák stál za únikem odposlechu rozhovoru mezi kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem a šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem. Randák to ale odmítl.
    - Jako člen správní rady Nadačního fondu proti korupci se v poslední době mimo jiné vyjadřoval ke kauze údajně nevýhodných zakázek v pražském dopravním podniku.
    - V mládí závodně jezdil na kole. Byl mistrem republiky ve dvojicích na dráze a na 100 km družstev na silnici. Později dělal trenéra.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.6 + 45.1) *

Zpět na přehled