Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rampula: Státní zástupce postupoval v kauze zásahu v ČT správně

Rampula: Státní zástupce postupoval v kauze zásahu v ČT správně

Rampula: Státní zástupce postupoval v kauze zásahu v ČT správně

18.3.2011 15:52, Zdroj: ČTK

Státní zástupce Vladimír Mužík postupoval v případu zásahu Vojenské policie v České televizi (ČT) správně, řekl dnes ČTK šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula. Policisté podle něho nedbali jeho pokynů a doporučení. Za Mužíka se již ve středu postavila také jeho nadřízená pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová. 
   

 Stejně jako Hercegová označil Rampula žalobcův postup za zákonný a důvodný. "Samotný návrh na vydání příkazu k prohlídce nebytových prostor byl řádně odůvodněn a také tak byl soudcem akceptován," uvedl vrchní státní zástupce. Policisté podle něj naopak nerespektovali Mužíkovy instrukce, aby jednali přiměřeně a bez řádného vysvětlení nepoužili ozbrojené složky. 
   

 Vojenská policie nedbala podle Rampuly pokynů státního zástupce ani den před samotným zásahem. Policisté přišli do ČT a požadovali spis, který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Když ho nedostali, zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka. "Státní zástupce naopak instruoval policejní orgán, že není možné setrvávat v budově České televize a bránit v užívání kanceláří pracovníkům," prohlásil šéf vrchního státního zastupitelství. 
    

Podle Mužíka pochybila Vojenská policie v tom, že při zásahu zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Policisté pak na jeho příkaz museli převážnou většinu věcí vrátit. 
    

Samotné provedení zásahu šetří inspekce Vojenské policie, podle pověřeného šéfa Vojenské policie Jiřího Neubauera zkoumá "adekvátnost nasazení sil a prostředků". Doposud zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku. 
   

 Ministr již kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka a dva důstojníky, i on považuje postup policistů za neadekvátní. Dočasně byl mimo službu postaven i velitel zásahu v České televizi Pavel Mareček. 
   

 Případem se bude zabývat i Nejvyšší státní zastupitelství. Podle jeho mluvčí Heleny Markusové má Rampula předat podklady do příštího pátku nejvyššímu žalobci Pavlu Zemanovi. Po jejich obdržení se Zeman s kauzou detailně seznámí, řekla ČTK mluvčí. Kdy rozhodne, zda si v ní státní zastupitelství počínalo správně, to nelze odhadnout.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.4 + 45.2) *

Zpět na přehled