Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj zrušil pokuty v celkové výši 160.000 korun pro Prahu

Rafaj zrušil pokuty v celkové výši 160.000 korun pro Prahu

Rafaj zrušil pokuty v celkové výši 160.000 korun pro Prahu

28.2.2011 18:28, Zdroj: ČTK

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokuty v celkové výši 160.000 korun pro pražský magistrát a dvě jeho organizace za údajně chybný výběr firmy pro personální a organizační audit z roku 2007. Případem se budou znovu zabývat jeho podřízení. Původní rozhodnutí úřadu mělo několik vad. ČTK to zjistila z internetových stránek ÚOHS. 
   

 ÚOHS původně tvrdil, že magistrát a dvě jeho organizace zakázku za necelých šest milionů korun rozdělily na menší, a vyhnuly se tak vypsání tendru. Podle úřadu ale byly všechny tři zakázky stejného druhu a magistrát a organizace je měly vyhlásit jako jednu dohromady. 
  

Rozhodnutí pražský magistrát přivítal, s původním verdiktem nesouhlasil. "Naše výhrady k němu byly v podstatě totožné s tím, čím nyní samotný úřad odůvodnil své rozhodnutí uložené pokuty zrušit," uvedla mluvčí pražské radnice Tereza Krásenská. "Od počátku jsme tvrdili, že město tyto veřejné zakázky účelově nedělilo, že jsme pouze vycházeli z limitů daných platným právním systémem," dodala.

  Pokuty magistrát ani jeho dvě organizace platit nemusí, aktuálně byly zrušeny. Podle Rafaje zhruba rok staré rozhodnutí ÚOHS trpí vadou nepřezkoumatelnosti, protože v rozhodnutí chybí podstatná část odůvodnění. 
   

 V případu je dále sporné, zda pražský magistrát může svým příspěvkovým organizacím ukládat zadání konkrétních veřejných zakázek nebo jestli mají vytvářet za tímto účelem sdružení. "Podal-li tedy Úřad v napadeném rozhodnutí návod, jak by měli zadavatelé při zadání veřejných zakázek postupovat, měl rovněž zkoumat, zda je jím navržené řešení s ohledem na jiné právní předpisy právně průchodné," uvedl v rozhodnutí Rafaj. 
   

 Celkem tři zakázky získala BNV Consulting, která pro Prahu mimo jiné zpracovala audit pro pražský dopravní podnik a spolupracovala na projektu Opencard. Pražský magistrát dostal původně pokutu 80.000 korun, pražská technická správa komunikací 40.000 korun stejně jako Centrum sociálních služeb Praha. 
   

Jedna zakázka se týkala auditu se zaměřením na případné změny u vybraných příspěvkových organizací Prahy, mimo jiné v Pražské informační službě či organizátoru pražské integrované dopravy. Další zakázky souvisely se správou komunikací vlastněných magistrátem hlavního města, třetí pak optimálního zajištění sociálních služeb v Centru sociálních služeb Praha.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.0 + 29.1) *

Zpět na přehled