Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj zamítl rozklad resortu dopravy proti pozastavení tendru

Rafaj zamítl rozklad resortu dopravy proti pozastavení tendru

Rafaj zamítl rozklad resortu dopravy proti pozastavení tendru

6.3.2018 13:45, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad ministerstva dopravy na zrušení předběžného opatření, kterým ÚOHS zakázal resortu podepsat smlouvu s případným vítězem tendru na systém vybírání mýtného. ČTK to dnes potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda.

Úřad dál pokračuje v zahájených řízeních, která jsou už tři. Posledním, kdo podal na ÚOHS stížnost je společnost Kapsch. Kapsch nechtěl obsah námitek komentovat, ale podle informací ČTK firma zpochybňuje deklarovanou technologickou neutralitu výběrového řízení. Ministerstvo už dříve podnět označilo za další snahu tendr zastavit.

Podle podnětu firmy Kapsch, která pro Česko vybudovala a provozuje mikrovlnný mýtný systém, lze na mnoha faktech a požadavcích vyplývajících ze zadávací dokumentace prokázat, že tendr jednoznačně preferuje satelitní technologii. Zadání podle firmy prakticky znemožňuje využít dosud používaný mýtný systém.

Ministerský tendr, do kterého se přihlásili čtyři uchazeči, počítá s tím, že po roce 2019 se zpoplatnění rozšíří o 900 kilometrů silnic první třídy z nynějších zhruba 230 kilometrů. O rozšíření rozhodla dříve vláda. Mýtné se v Česku vybírá elektronicky od roku 2007, nyní tvoří zpoplatněnou síť více než 1400 kilometrů dálnic a silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun.

Plánované rozšíření zpoplatněných komunikací kritizují Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, Česmad Bohemia, Asociace krajů, odbory a zhruba 400 starostů dotčených obcí. Podle nich jde o nekoncepční krok, který zatíží drobné podnikatele a povede k objíždění zpoplatněných úseků. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) už dříve řekl, že kdyby ministerstvo dopravy soutěž zastavilo a vypsalo ji znovu, ohrozilo by to výběr mýtného.

Do výběrového řízení na provozovatele mýtného systému po roce 2019 se hlásí Kapsch, slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems. ÚOHS si nechal zpracovat posudek znalce zkoumající předávání zadávací dokumentace jednotlivým uchazečům. Svůj posudek mělo už dříve ministerstvo a jeden stěžovatel. Ministerstvo dopravy podle informací ČTK posudek zpracovaný pro ÚOHS napadlo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.1 + 10.9) *

Zpět na přehled