Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj snížil o devět procent pokutu Sokolovské uhelné

Rafaj snížil o devět procent pokutu Sokolovské uhelné

Rafaj snížil o devět procent pokutu Sokolovské uhelné

11.12.2014 09:55, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj snížil o devět procent pokutu Sokolovské uhelné, právní nástupce, a.s. (SUPN) za dohody s odběrateli. Nově má firma zaplatit 15,987 milionu korun. Rozhodnutí se týká nezákonných dohod o zákazu exportu, uvedl Rafaj.

ÚOHS Sokolovskou uhelnou naposledy pokutoval před čtyřmi lety za uzavírání a plnění zakázaných dohod o zákazu exportu, jejichž cílem bylo narušení hospodářské soutěže na trhu hnědouhelných briket, hnědého energetického uhlí a hnědého tříděného uhlí v České republice i v Evropské unii. Rozhodnutí bylo nicméně zrušeno Nejvyšším správním soudem kvůli nesprávnému posouzení odpovědnosti firmy a jejího právního předchůdce před vstupem České republiky do Evropské unie.

Podle nového rozhodnutí SUPN a její právní předchůdce porušili soutěžní právo, když v období od vstupu ČR do EU do 27. srpna 2009 uzavírali se svými distributory a konečnými odběrateli hnědého uhlí a hnědouhelných briket zakázané dohody. "K nelegálnímu jednání docházelo také tím, že SUPN a její předchůdce ponechala v platnosti a plnila dohody uzavřené v období od 30. prosince 1997 do 1. května 2004," uvedl Rafaj.

Kupující se v dohodách zavazovali, že hnědé uhlí a hnědouhelné brikety dodané Sokolovskou uhelnou nebudou vyvážet do zahraničí a že s palivem nebudou obchodovat tak, aby vývoz z území České republiky umožnil. "Cílem těchto dohod bylo narušení hospodářské soutěže a mohly vést k narušení hospodářské soutěže na trhu hnědouhelných briket, hnědého energetického uhlí a hnědého tříděného uhlí v České republice i Evropské unii," uvedl Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 1.5) *

Zpět na přehled