Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj snížil na polovinu pokutu pro olomouckou radnici

Rafaj snížil na polovinu pokutu pro olomouckou radnici

Rafaj snížil na polovinu pokutu pro olomouckou radnici

12.1.2015 13:25, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro olomouckou radnici za chyby v tendru na rekonstrukci sportovního areálu Základní školy Heyrovského. ÚOHS vadily nepřiměřené požadavky na kvalifikaci, zjistila ČTK z webu úřadu. Hodnota tendru je 28 milionů korun.

Město chtělo po uchazečích, aby prokázali, že vedoucí projektu a jeho zástupce mají autorizaci České komory autorizovaných inženýrů pro dopravní stavby. "Rekonstrukce sportovního areálu je ale jednoznačně stavbou pozemní, nikoliv dopravní, a proto byl tento požadavek nepřiměřený vzhledem k druhu, rozsahu a složitosti prověřované zakázky," uvedl už dříve Rafaj. Podle něj tento požadavek mohl odradit od účasti v zakázce dodavatele, kteří mohli nabídnout výhodnější podmínky realizace.

Radnice také požadovala po uchazečích v rámci technické kvalifikace předložení řady certifikátů a osvědčení týkajících se nabízených sportovních povrchů. Byly mezi nimi i certifikáty od Mezinárodní atletické federace.

Podle Rafaje to bylo nezákonné. "Nejedná se o technické kvalifikační předpoklady, které zákon umožňuje použít. Také tímto postupem mohl zadavatel nepřípustně omezit okruh možných dodavatelů," uvedl Rafaj. ÚOHS také vadila příliš krátká lhůta pro podání nabídek. Činila pouze 16 dní, přičemž podle zákona musí být nejméně o jeden den delší.

Všechny tyto závěry svých podřízených z poloviny loňského roku nyní Rafaj potvrdil. Změnil pouze výši pokuty, kterou olomoucká radnice považovala za nepřiměřeně vysokou. Přihlédl například k tomu, že lhůta k podání nabídek byla zkrácena pouze o jeden den. "Vliv tohoto pochybení na výběr nejvhodnější nabídky tak nelze považovat za natolik zásadní, jako by byl v případě zkrácení této lhůty o více dní," uvedl Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.9 + 42.5) *

Zpět na přehled