Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj potvrdil pokutu 60.000 korun pro radnici v Klatovech

Rafaj potvrdil pokutu 60.000 korun pro radnici v Klatovech

Rafaj potvrdil pokutu 60.000 korun pro radnici v Klatovech

8.12.2017 15:05, Zdroj: ČTK

Brno/Klatovy - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 60.000 korun pro radnici v Klatovech. Je za chyby v zakázce z loňského roku na rekonstrukci veřejného osvětlení, zjistila ČTK z webu ÚOHS. Rozhodnutí je pravomocné. Klatovy s ním nesouhlasí. Rozhodnutí město respektuje, zváží však další možné kroky, řekl dnes ČTK místostarosta Václav Chroust (ODS).

Podle úřadu radnice chybovala tím, že v zakázce specifikovala určité parametry, které některým firmám zaručovaly konkurenční výhodu a vytvářely neodůvodněné překážky hospodářské soutěže. Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. "Snažili jsme se pouze o to, abychom měli šanci dostat kvalitní nabídky," namítl Chroust.

"Není objektivně odůvodněný požadavek na to, aby dodávaná svítidla musela mít optickou část chráněnou plochým tvrzeným borosilikátovým sklem, resp. optickou část chráněnou plochým tvrzeným sklem," uvedl Rafaj. Město ale argumentuje tím, že veškeré stanovené technické podmínky byly nastaveny tak, aby nebyly předloženy nabídky obsahující laciná nekvalitní svítidla. "Naším úmyslem bylo vyloučit pouze použití plastu jako materiálu, neboť ten mění barvu a optické vlastnosti během své životnosti. Tvrzené ploché sklo má jiný souhrn technických vlastností než plast - má menší ztrátovost světla, lepší tepelnou vodivost, což má kladný vliv na životnost LED čipů. Proto jsme chtěli, aby bylo použito jakékoliv ploché tvrzené sklo," vysvětlil Chroust.

Podle něj ÚOHS ve svém rozhodnutí nezdůvodnil, proč si z celého souhrnu technických podmínek uvedených v zadávací dokumentaci vybral právě podmínky týkající se svítidel. Rafaj tvrdí, že radnice měla primárně stanovit technické podmínky formou požadavků na výkon nebo funkci a neměla stanovit požadavek na konkrétní technologii či použití konkrétního materiálu a nepřipustit obdobná řešení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.3 + 0.7) *

Zpět na přehled