Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj potvrdil pokutu 4,9 mil. za kartel firem v armádním tendru

Rafaj potvrdil pokutu 4,9 mil. za kartel firem v armádním tendru

Rafaj potvrdil pokutu 4,9 mil. za kartel firem v armádním tendru

17.8.2011 20:20, Zdroj: ČTK

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 4,9 milionu korun za kartel pěti firem v zakázce Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřice. Nejvíce má zaplatit společnost Prominecon, které uložil 3,679 milionu korun. ÚOHS to dnes uvedl v tiskové zprávě. Firmy mohou proti rozhodnutí úřadu podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Případ je prvním kartelem v ČR odhaleným při zadávání veřejných zakázek. 

Výběrové řízení, jehož okolnosti ÚOHS šetřil, se konalo na podzim 2006. Zadavatel nejdříve zúžil losem počet uchazečů z 12 na pět, a ty pak vyzval k podání nabídky. Vítězná nabídka společnosti HOKRA Spedition, která byla podle ÚOHS organizátorem kartelu, byla jen o 15.000 až 30.000 Kč nižší než ostatní. Firmy z kartelu údajně usvědčila emailová korespondence. 

Organizátor kartelu například rozesílal částečně vyplněné formuláře obsahující jak nabídkové ceny pro jednotlivé ubytovny, tak ceny celkové. Ceny, které se posléze objevily v nabídkách uchazečů, přesně odpovídaly částkám, jež byly uvedeny v těchto formulářích. Firmy se podle předchozích vyjádření ÚOHS snažily svou spolupráci utajit. Své tiskoviny formátovaly podle individuálních zvyklostí jednotlivých uchazečů, dále organizátor kartelu upozorňoval ostatní, aby nepoužívali stejnou barvu papíru.

Antimonopolní úřad se případem začal zabývat na základě upozornění a několika důkazů, které mu předala policie. Při stanovení výše pokut vycházel z obratu jednotlivých společností. Nejvyšší pokutu dostala společnost Prominecon Group, výše uvedených 3,679 milionu korunu Kč. Firmě HOKRA Spedition úřad uložil pokutu přes půl milionu korun. Dalšími účastníky kartelu byly společnosti Inzet, Natural mystic a CBK Shift, která se proti sankci jako jediná k Rafajovi neodvolala. 

Předseda ÚOHS v druhostupňovém řízení řešil řadu námitek počínaje zpochybňováním důkazů a vymezením trhu, přes popírání jednání ve shodě firem až po výši uložených pokut. "Ve všech případech však shledal, že prvostupňové rozhodnutí bylo řádným způsobem odůvodněno a je v souladu s právními předpisy. Rozklady proto byly zamítnuty," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.0 + 4.8) *

Zpět na přehled