Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rafaj potvrdil loňské zrušení tendru ministerstva školství

Rafaj potvrdil loňské zrušení tendru ministerstva školství

Rafaj potvrdil loňské zrušení tendru ministerstva školství

27.1.2012 15:30, Zdroj: ČTK

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj potvrdil rozhodnutí, jímž jeho podřízení loni zrušili tendr ministerstva školství v hodnotě asi 25 milionů korun. Cílem zakázky bylo vybrat externí firmu pro vypracování směrnice, která souvisí s dohledem nad penězi z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ministerstvo podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chybovalo při hodnocení nabídek. Rafajovo rozhodnutí zpřístupnil ÚOHS na svém webu.

Antimonopolní úřad v této kauze neudělil žádnou pokutu. Vyžádal si jen náhradu nákladů ve výši 30.000 korun.
Z rozhodnutí antimonopolního úřadu není zcela zřejmé, co přesně bylo předmětem zakázky. Ministerstvo patrně chtělo od externí firmy doporučit postup pro hodnocení interních metodik, jimiž se řídí jednotlivé instituce v resortu při vykazování skutečných nepřímých nákladů projektů v oblasti výzkumu a vývoje. Tendru se účastnily také známé auditorské firmy. Uspěla společnost BDO.

Tendr ale zpochybnilo neúspěšné sdružení české společnosti Interexpert Bohemia a britské firmy Littlejohn LLP. Antimonopolní úřad pak potvrdil, že ministerstvo chybovalo při hodnocení nabídek. Proto ÚOHS tendr vrátil do fáze před výběrem nejvhodnější nabídky. Rozklad proti tomuto rozhodnutí podalo jak ministerstvo školství, tak vítězná firma BDO.

Rafaj setrval na stanovisku svých podřízených. Ministerstvo podle něj nemělo od jednotlivých uchazečů dostatečně průkazné podklady, z nichž by mohlo učinit závěr o splnění či nesplnění kvalifikačních kritérií. Antimonopolní úřad tak podle Rafaje oprávněně dospěl k závěru, že ministerstvo neposoudilo kvalifikaci dodavatelů zákonným způsobem.

"S postupem úřadu v této věci jsem se plně ztotožnil," uvedl v druhostupňovém rozhodnutí Rafaj. Z jeho rozhodnutí vyplývá, že by si ministerstvo mělo opatřit před případným novým hodnocením nabídek další podklady od jednotlivých uchazečů.

Na Rafajovo rozhodnutí dnes upozornil server Aktuálně.cz. Dobeš v těchto dnech čelí kritice kvůli čerpání prostředků z Evropské unie. Evropská komise právě pozastavila vyplácení dotací v resortu školství 1,2 miliardy korun. Rozhodnutí zdůvodnila špatnou kontrolou toku peněz na české straně. Opoziční ČSSD chce kvůli tomu podle svého předsedy Bohuslava Sobotky do dvou týdnů svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.8 + 22.3) *

Zpět na přehled