Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Radní Brna-střed Švachula nerezignoval, v radě nejspíš nezůstane

Radní Brna-střed Švachula nerezignoval, v radě nejspíš nezůstane

Radní Brna-střed Švachula nerezignoval, v radě nejspíš nezůstane

13.3.2019 16:40, Zdroj: ČTK

Brno - Radní Brno-střed Jiří Švachula (ANO), který je po policejní razii na radnici ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování zakázek, do nynějška neposlal úřadu rezignaci na funkci radního. Novinářům to před začátkem dnešního zasedání zastupitelstva Brna-středu řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Radního by teď mělo odvolat zastupitelstvo. Starosta Brna-středu s tajemníkem také připravili krizová opatření, pozastaveny budou platby a uzavírání smluv. Čeká se hloubková kontrola.

Na odvolání radního se shodli v úterý zástupci koalice ODS, KDU-ČSL a ANO při jednání, zda koalice může pokračovat. Švachulu by mohla nahradit zastupitelka Ludmila Oulehlová (ANO). Hnutí přijde o resort investic, který měl Švachula na starosti.

"S panem tajemníkem jsme už ve čtvrtek začali připravovat krizová opatření, pozastaveny budou veškeré platby, uzavírání smluv a budeme vyhodnocovat rozeběhnuté zakázky. Včera (v úterý) se také sešel kontrolní výbor," řekl na úvod zastupitelstva starosta Vojtěch Mencl (ODS).

Zapojit se podle něj má oddělení vnitřního auditu, provedena by měla být hloubková kontrola. Radnice také eviduje žádost o kontrolu ze strany magistrátu, zvažuje i přizvání vnějších auditorských firem. "V tuto chvíli je podstatné, aby bylo obnoveno dobré jméno radnice, navrhnu odvolání Švachuly z rady městské části," uvedl starosta.

ANO má mezi 11 radními čtyři lidi, dva jsou místostarostové a dva radní. Oulehlová je v zastupitelstvu a z kandidátní listiny vyplývá, že by měla Švachulu nahradit.

Politici ANO také vyzvali Švachulu a dalšího vazebně stíhaného politika ANO Petra Liškutina, aby se vzdali mandátu zastupitelů. Zatímco z rady je zastupitelé mohou odvolat, mandát musí složit sami. Kdyby se ho nevzdali, zanikl by pouze v případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu. Zánik mandátu vyslovuje zastupitelstvo.

Policie zasahovala na radnici Brno-střed minulý týden. Zajímala se především o zakázky investičního odboru, který spadá pod Švachulu, odbor vedl Liškutin. Devět lidí viní z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.7 + 16.9) *

Zpět na přehled