Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rada opět snížila Duhanovi odměnu, mj. za porušení kodexu

Rada opět snížila Duhanovi odměnu, mj. za porušení kodexu

Rada opět snížila Duhanovi odměnu, mj. za porušení kodexu

26.8.2015 16:32, Zdroj: ČTK

Praha - Rada Českého rozhlasu snížila řediteli veřejnoprávního rádia Peteru Duhanovi odměnu za pololetí z maximálně možných 480.000 korun na 336.000 korun. Třicetiprocentní snížení odůvodnila několika porušeními kodexu ČRo ve vysílání a nedostatky v předkládaných materiálech. Pololetní odměnu, která může dosáhnout maximálně trojnásobku platu, rada Duhanovi snížila také v minulém pololetí.

V diskusi před hlasováním o odměně musel Duhan odpovídat na otázky týkající se odvolání náměstka Michala Koliandra. Radní se jej ptali, proč byl náměstek odvolán až v květnu, tedy dva měsíce po podání trestního oznámení v souvislosti s prodejem zámku v Přerově nad Labem, který spadal do jeho gesce, a zda tak nebyli uvedeni v omyl, když při rozhodování neměli veškeré informace. "Nemám oprávnění odpovídat na detaily," reagoval Duhan s tím, že policie stále pokračuje ve vyšetřování oznámení, které bylo podáno na konkrétní osobu. Doplnil, že věc naznačil předsedovi Rady ČRo a šéfovi dozorčí komise.

Duhan tehdy na zasedání rady vysvětloval Koliandrovo odvolání mj. selháním při uplatňování kontrolních mechanismů ve veřejných zakázkách. Koliandr na dotaz ČTK namítl, že si žádného pochybení není vědom.

Další výtky radních na dnešním zasedání směřovaly k dodržování kodexu, což představuje jedno z kritérií při výpočtu odměny. "Rada za pololetí několikrát shledala porušení kodexu," řekl místopředseda rady Petr Šafařík. Zmínil například reportáž o norských fondech nebo komentář na adresu ministerstva kultury, který podle radních znamenal střet zájmu.

Naposledy rada porušení konstatovala na dnešním zasedání, a to kvůli dubnovému pořadu Pro a Proti, kde moderátorka citovala komentář popisující v nepříznivém světle voliče prezidenta Miloše Zemana. Následným vyjádřením sympatií k tomuto textu moderátorka podle radních porušila ustanovení o nestrannosti. V rámci diskuse porušení povinností ze strany moderátorky kritizoval rovněž ředitel ČRo Duhan.

Radní v diskusi navrhovali pololetní odměnu zkrátit od deseti do třiceti procent. Ve prospěch generálního ředitele uváděli například vyrovnaný rozpočet, přípravu spuštění ČRo Plus, přechod od náboženského vysílání ke koncepci duchovního vysílání nebo posílení bezpečnosti budovy ČRo.

Při stanovení odměny rada posuzovala čtyři kritéria, a to dodržování Kodexu a Statutu ČRo s váhou 40 procent, dodržování usnesení rady s váhou 20 procent, dosažení dvaadvacetiprocentního podílu ČRo na trhu, které má váhu 20 procent, a na začátku roku zařazené čtvrté kritérium ohledně kvality předkládaných materiálů a dodržování termínů s váhou 20 procent.

V loňském druhém pololetí rada Duhanovu odměnu zkrátila na 288.000 Kč. Důvodem byl nižší než požadovaný podíl na poslechu a zároveň události spojené s loňskými Hovory z Lán, v nichž zazněly vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana, což podle radních znamenalo porušení kodexu rozhlasu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.7 + 32.1) *

Zpět na přehled