Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » První PPP a hned krachlo

První PPP a hned krachlo

První PPP a hned krachlo

2.7.2011 20:03, Zdroj: vz24.cz

Kauza pohledem Davida Lancze:  Dalo se to očekávat. Projekt za téměř tři miliardy korun po nástupu Nečasovy vlády nemohl vydržet. Jelikož každý z ministrů musel ve svém rezortu najít prostor, kde by mohl ušetřit, zaměřil se ministr obrany Alexandr Vondra mimo jiné i na Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. Na podzim jí sebral miliardu, s níž se počítalo na její přestavbu a modernizaci, a nyní to zcela zastavil. Důvod je jasný – nedostatek financí.
Na první pohled zaplatit dalších zbytečných 145 milionů korun ze státní kasy se jeví jako moc, ale při detailnějším pohledu zjistíte, že to vůbec není špatný obchod. Kdyby totiž konsorcium EC Property – Metrostav použilo arbitráž, Česká republika by neměla šanci vyhrát. A konsorcium si mohlo nechat zaplatit nejen náklady, ale i ušlé zisky za několik let dopředu. A to bychom se nepohybovali jenom v řádu desítek, ani stovek milionů.
Konsorcium EC Property – Metrostav totiž zaujalo mimořádně vstřícný postoj. Slovy jednoho z podílníků EC Property Tomáše Hardta jednak ve firmě nechtějí v době finanční krize obírat stát, jednak hodlají nadále podnikat na českém trhu a zajímat se o další státní zakázky. A tomu by arbitráž určitě moc nepomohla.
Tak tedy krachl první projekt pod značkou PPP. Public Privat Partnership, neboli Partnerství veřejného a soukromého sektoru. Právě vojenská nemocnice v pražských Střešovicích se měla stát vlajkovou lodí propojení soukromého a státního sektoru formou vzájemné spolupráce. Jak tato spolupráce dopadá, je nyní krásně vidět. Z rozpočtu necelých tří miliard korun nejprve miliarda dolů, nakonec úplné zastavení.
Ale abychom jenom nekritizovali vládu, celý projekt byl od počátku moc velikášský, i ze strany konsorcia. Ne snad, že by střešovická nemocnice rekonstrukci nepotřebovala, ale zřejmě by pro ni byl výhodnější skromnější rozpočet i plán. Obrovské podzemní parkoviště, bazén, tříhvězdičkový hotel v areálu nemocnice, tělocvičny a fitness centra a rehabilitační střediska. Vše moderní, upravené podle zahraničních standardů. Řečeno slovy klasika: Plán jistě dobrý. Výsledky nebyly dobré. Nakonec, co byste chtěli od firmy, která ještě nedávno měla sídlo ve stánku s hot dogy.
To je skutečně pravda. Firma EC Property až do srpna 2009 měla oficiálně sídlo ve stánku s rychlým občerstvením na čerpací stanici LPG. Ta se nacházela na pozemku bratří Podlipných, kteří dříve s Hardtem podnikali. Těch bratří Podlipných, kteří byli v roce 2009 odsouzeni k šesti letům odnětí svobody za daňové podvody. Těžko se Tomáši Hardtovi divit, že o jejich bývalé spolupráci nechce moc mluvit, ačkoli spolu s nimi chodil už do mateřské školy, a s jedním z bratrů dokonce navštěvoval základní školu i gymnázium.
Alexandr Vondra už na podzim trval na tom, aby se projekt uskromnil, a škrtl mu z rozpočtu miliardu. Chtěl ho zastavit úplně, ale právníci ho od toho odradili. Z plánů stavby tehdy alespoň vypadl bazén i ubytovna pro zdravotnický personál, stále se ale počítalo s léčebnou dlouhodobě nemocných, spojenou s domovem pro válečné veterány a vojenské důchodce. Nakonec nevznikne nic, Vondra jde do vlády s návrhem to celé zastavit, a dá se předpokládat, že v tomhle vláda vyhoví. Definitivně pohřben tak byl nejen ambiciózní projekt, ale i „typický příklad PPP“. Byl-li toto ten typický příklad, pevně věřme, že už další nebudou.

Autor:  David Lancz, redaktor vz24

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.7 + 46.6) *

Zpět na přehled