Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Protikorupční fond podal žalobu na dráhy kvůli zakázce na wi-fi

Protikorupční fond podal žalobu na dráhy kvůli zakázce na wi-fi

Protikorupční fond podal žalobu na dráhy kvůli zakázce na wi-fi

19.4.2017 12:44, Zdroj: ČTK

Praha - Nadační fond proti korupci (NFPK) podal v únoru správní žalobu na České dráhy kvůli dvacetimilionové zakázce na wi-fi připojení k internetu ve vlakových soupravách Railjet. Podle fondu existuje podezření na předražení zakázky. Tu státní podnik vypsal na jaře 2015 a koncem stejného roku uzavřel smlouvu o dílo se sdružením ČD-Telematika a Simac Technik ČR. Fond to dnes uvedl v tiskové zprávě. České dráhy podle mluvčího Radka Joklíka pochybení odmítají.

"S ohledem na probíhající řízení nebudeme v tuto chvíli poskytovat bližší informace, jakékoliv pochybení ale odmítáme," sdělil ČTK Joklík.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Českým drahám loni v dubnu stotisícovou pokutu za to, že zakázka byla udělena v rozporu se zákonem. České dráhy se podle ÚOHS dopustily chyby, když vítězné sdružení nevyloučily z účasti v zadávacím řízení, protože nesplnilo v plném rozsahu požadovaný technický předpoklad.

Fond dnes uvedl, že loni v létě požádal dráhy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím o kopii uzavřené smlouvy. Dráhu požadavku nevyhověly s odkazem na obchodní tajemství. "České dráhy dlouhodobě spadají do sféry vlivu politiků. Z jejich zarputilé snahy vše utajovat jasně plyne, že mají co utajovat. Internet ve vlacích railjet je patrně tak přísně utajovaný, jako kdyby se jednalo o jadernou technologii," uvedl ředitel NFPK Karel Škácha.

Railjety jsou soupravy, které nemají vlastní pohonnou jednotku, pohání je lokomotiva Taurus. Vlaky mohou jet maximální rychlostí 230 kilometrů v hodině. Kapacita je 442 míst k sezení.

Nadační fond proti korupci je nezávislá iniciativa lidí, kteří nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Jeho cílem je odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.1 + 5.9) *

Zpět na přehled