Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Protialkoholní stanice v Pardubicích přijme až 1200 lidí ročně

Protialkoholní stanice v Pardubicích přijme až 1200 lidí ročně

Protialkoholní stanice v Pardubicích přijme až 1200 lidí ročně

8.9.2018 10:16, Zdroj: ČTK

Pardubice - Budova protialkoholní záchytné stanice v Pardubicích nebyla od svých začátků v roce 1993 dosud rekonstruována. Kraj z části opravil střechu, ale celkovou modernizaci teprve plánuje. ČTK to řekla bez bližších podrobností mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Pardubická záchytná stanice funguje již čtvrt století pro celý kraj a ročně přijme 1000 až 1200 pacientů. Jejich počty kolísají, více klientů má spíše ve všední dny než o víkendech. První protialkoholní oddělení v celém Československu začalo fungovat před téměř 70 lety u Apolináře v Praze.

"Kapacita stanice pro Pardubický kraj je dostatečná. V případě krátkodobého výpadku je oboustranně využito spolupráce s Královéhradeckým krajem. Iniciaci další stanice v rámci kraje vzhledem k využití stávající kapacity i nároků na její provozování neuvažujeme," uvedl vedoucí krajského odboru zdravotnictví Pavel Čech.

Většinu zadržených, kteří končí na pardubické záchytce, tvoří lidé pod vlivem alkoholu. Výjimečně jsou mezi nimi lidé pod vlivem drog. "Převažují muži, ale počet zachycených žen se zvyšuje. V minulém roce bylo nejvíce zadržených ve věku 20 až 60 let," uvedla Semrádová.

Mezi pacienty převažují bezdomovci, kteří poplatek 3200 korun za noc na záchytné stanici nezaplatí. Vloni tak sice nemocnice vystavila za pobyty na záchytné stanici faktury za 3,9 milionu korun, ale zaplacena z toho byla jen zhruba třetina. Trend je podle krajské nemocniční společnosti neměnný a dlouhodobý.

Stanici, která má 11 lůžek, provozuje nemocnice a kraj ji platí. Na záchytnou stanici nepřispívají zdravotní pojišťovny. Náklady na roční provoz jsou kolem deseti milionů. "Vymáhání plateb je trvalou zátěží," řekl Čech. Podle něj zástupci krajů a nemocnic jednají s ministerstvem zdravotnictví na změně koncepce provozů protialkoholních stanic, která by mimo jiné lépe řešila náhrady za nezaplacené služby.

Pacienty na protialkoholní stanici vozí zejména městská policie, ojediněle sanitky. O umístění ovšem rozhoduje vždy lékař. Zpravidla se jedná o lidi bez domova, řekl ČTK velitel pardubických strážníků Rostislav Hübl. "Máme jednoho rekordmana, který byl na záchytce už 151krát, a to za velmi krátkou dobu, odhadem za rok a půl," řekl Hübl. Podle něj ve statutárních městech počty bezdomovců narůstají. Už velmi mladí lidé se ocitají v dluhových pastích, dodal.

Pomoc lidem závislým na alkoholu a drogám v Pardubicích do několika let lépe zajistí ambulance v novém pavilonu psychiatrie. Přestěhuje se tam protialkoholní a protitoxikomanická ambulance a svoji činnost může rozšířit. Nemocnice ale musí vyhlásit nový tendr kvůli podezření, že se účastníci prvního výběrového řízení domluvili. Stavba bude hotova v roce 2020, nebo 2021.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.5 + 14.9) *

Zpět na přehled