Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Proti Benešové a Babišovi se demonstruje od konce dubna

Proti Benešové a Babišovi se demonstruje od konce dubna

Proti Benešové a Babišovi se demonstruje od konce dubna

4.6.2019 20:07, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o demonstracích za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO); dnešní již páté pražské demonstrace se podle pořadatelů účastní zhruba 120.000 lidí:

 

- Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i premiér Babiš, který případ označuje za politickou kauzu.

- Opoziční politici výměnu v čele resortu spravedlnosti kritizovali a dávali ji do souvislosti s návrhem na Babišovu obžalobu. Překvapivá byla Kněžínkova rezignace také podle Unie státních zástupců nebo nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, o jehož možné výměně po nástupu Benešové se začalo hovořit. Babiš ale označil možnost personálních změn na státním zastupitelství za nesmyslné spekulace.

- Den předtím, než prezident Miloš Zeman 30. dubna jmenoval Benešovou ministryní spravedlnosti, uspořádal spolek Milion chvilek první demonstraci na Staroměstském náměstí. "Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu," uvedli organizátoři. Babiš reagoval slovy, že lidé mají právo vyjádřit jiný názor, znovu ale odmítl souvislost mezi jmenováním Benešové a vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.

- Na první z dosavadních pěti pražských protestů dorazilo na Staroměstské náměstí podle odhadů 15.000 lidí, velká část z nich přišla v pochodu z Hradčan. Demonstrace za nezávislost české justice byla svolána také v desítkách dalších měst. V Liberci se sešla zhruba stovka lidí, přibližně dvě stovky v Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích, víc než 500 v Hradci Králové. V Brně se shromáždilo nejméně 3500 lidí. Jmenování Benešové ale demonstrace neovlivnily.

- Druhé kolo demonstrací se konalo o týden později 6. května, opět v pondělí. Protestující zaplnili většinu Staroměstského náměstí, podle organizátorů jich přišlo přes 20.000. Mezi nimi byl už podruhé i někdejší premiér z ČSSD Bohuslav Sobotka, který měl ve vládě s Babišem ostré spory. Z politiků vedle zástupců opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a exnáměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého ale lidé pískali. Několik tisíc lidí přišlo protestovat i v dalších městech.

- Třetí protest proti Benešové a Babišovi se konal 13. května, lidé zaplnili Staroměstské náměstí i ústí přilehlých ulic. Promluvili někteří senátoři včetně místopředsedy horní komory Jiřího Oberfalzera (ODS). "Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice," řekl třeba bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart. Kromě Prahy, kde protestovalo podle odhadů přes 20.000 lidí, se protesty s celkem tisícovkami účastníků opět konaly také v dalších městech ČR.

- Benešová i Babiš odmítli, že by hrozilo ovlivnění justice. "Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala 'padni, komu padni'," prohlásila při svém jmenování ministryně. Podle premiéra pak Benešová nechystá změny v čele státního zastupitelství. Po dalších demonstracích Babiš poukázal na to, že na nich vystoupili zástupci sněmovních stran. "Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu," řekl.

- Další demonstrace, která se soustředila na kritiku Babiše, se konala 21. května na pražském Václavském náměstí. Organizátoři v úvodu shromáždění odhadli účast na 50.000 lidí. Babiše poté vyzvali k televiznímu duelu i demisi. Babiš ČTK napsal, že lidé mají právo demonstrovat, k přijetí výzvy k televiznímu duelu nevidí důvod.

- O týden později, 28. května, svolali organizátoři demonstrace ve dvou stovkách měst v ČR. Na většině míst se sešly stovky lidí, jen v Brně dosáhl počet demonstrantů podle policie 2500 lidí a podle organizátorů až 4000 lidí. Třeba v Olomouci či Karlových Varech bylo účastníků protestu jen asi 150.

- Dnešních protestů na Václavském náměstí se účastní dosud největší počet lidí, organizátoři jejich počet odhadují na 120.000. Demonstranti žádají demisi Babiše i Benešové a požadují zajištění nezávislosti justice. Chtějí také, aby Holding Agrofert vrátil všechny neprávem vyplacené dotace a aby tato firma, která dříve patřila Babišovi, už nedostávala další dotace, daňové úlevy či státní zakázky. Premiér by se podle účastníků demonstrace měl rovněž "zbavit médií".

- Sdružení Milion chvilek, které protesty pořádá, vzniklo po sněmovních volbách 2017. Babiše vyzvalo k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 333.000 lidí.

- Sdružení, v jehož čele stojí šestadvacetiletý student Mikuláš Minář, pořádalo demonstrace proti Babišovi v Praze a zároveň dalších městech už loni. První z nich se konala začátkem dubna, koncem května Milion chvilek stálo za protestem se zalepenými ústy kvůli tomu, že Babiš podle nich lže, likviduje nezávislou policii a odmítá veřejnou debatu. Další demonstrace organizovalo sdružení v červnu před druhým jmenováním Babiše premiérem nebo kolem výročí 17. listopadu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.2 + 49.7) *

Zpět na přehled