Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Projektanti: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát

Projektanti: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát

Projektanti: Při digitalizaci stavebnictví má mít iniciativu stát

21.6.2019 09:34, Zdroj: ČTK

Praha - Při digitalizaci ve stavebnictví by měl převzít iniciativu stát. Měl by vytvořit určité standardy a následně je vyzkoušet na pilotních projektech. Myslí si to tři čtvrtiny zástupců projektových firem v Česku. Pouze desetina firem by si chtěla tyto standardy vytvořit sama. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti CEEC Research, jehož výsledky zveřejnila na dnešní konferenci. Oslovila v něm přes stovku projektových firem.

V souvislosti s digitalizací stavebnictví se mluví hlavně o metodě BIM (Building Information Modelling). Odborníci ji nejčastěji označují jako informační model stavby. Do stavebního procesu od jejího návrhu přes výstavbu až po správu zavádí digitální technologie. Ty by měly snížit počet chyb, urychlit stavbu a přinést finanční úspory. Tato metoda má být od roku 2022 povinná u všech stavebních zakázek nad 150 milionů korun a projektových prací nad šest milionů korun.

Podle průzkumu se povědomí o metodě BIM mezi projektovými firmami postupně zvyšuje. V roce 2015 uvedla jen desetina z nich, že metodu již používá. Další pětina ji plánovala zavést do pěti let. O dva roky později ji používala necelá třetina projektových firem. Do pěti let to měla v plánu čtvrtina z nich.

"Digitalizace celého procesu od návrhu přes realizaci až po následné užívání stavby je předpokladem pro zefektivnění stavebnictví. S největší pravděpodobností by se alespoň částečnou digitalizací mohly zkrátit potřebné lhůty pro povolení stavby," uvedl vedoucí stavebního odboru Městského úřadu Cheb Jaroslav Šinka.

Podle propočtů ministerstva průmyslu a obchodu by úspora při používání BIM mohla dosáhnout až pětiny nákladů z celé doby stavby, tedy několik desítek miliard korun ročně. BIM pracuje s 3D modelem, který umožňuje mimo jiné lepší plánování a přehlednější analýzy pro výběr variant. Měl by pomoci také vytvoření přesnější zadávací dokumentace a předvedení plánů staveb veřejnosti prostřednictvím digitální vizualizace.

Generální ředitel projektové firmy Sudop Group Pavel Havlíček upozornil, že zatímco ve strojírenství jsou podobné postupy řadu let standardem, stavebnictví v tomto ohledu zaspalo a velká většina procesů je na papíře. "BIM tak dokáže přenést stavebnictví ze středověku, od kterého se některé procesy principiálně nezměnily, konečně do 21. století," doplnil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.7 + 38.7) *

Zpět na přehled