Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Projednávání kauzy lobbisty Martina Dědice je za polovinou

Projednávání kauzy lobbisty Martina Dědice je za polovinou

Projednávání kauzy lobbisty Martina Dědice je za polovinou

10.1.2019 15:32, Zdroj: ČTK

Ostrava - Projednávání případu ostravského lobbisty Martina Dědice, který podle obžaloby mj. manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami, je za polovinou. Senát Krajského soudu v Ostravě už vyslechl 95 svědků a osm znalců. ČTK to řekla mluvčí soudu Karin Kantorová. Kdy padne rozsudek, ale ještě není jasné. Navíc se podle informací ČTK očekává podání další obžaloby s Dědicem mezi obžalovanými.

Krajský soud se případem zabýval naposledy v tomto týdnu. Předseda senátu Igor Krajdl hlavní líčení odročil, protože onemocněla přísedící. Proces bude pokračovat v březnu výslechem dalších svědků a přehráním zajištěných odposlechů.

V současné době soud v jednom celku projednává dvě obžaloby, kde Dědic figuruje jako obžalovaný. V jedné jde o manipulaci s veřejnými zakázkami v Ostravě, ve druhé o daňové delikty. "Provedli jsme stěžejní důkazy týkající se první podané obžaloby. V následujících hlavních líčeních soud začne probírat důkazy týkající se druhé obžaloby - neodvedených daní. Obě tyto kauzy spolu úzce souvisejí," uvedla Kantorová.

Předseda senátu Krajdl ČTK řekl, že v současné chvíli nedokáže odhadnout, kdy proces skončí. "Jde o velmi složité kauzy," uvedl. Podle informací ČTK se očekává podání další obžaloby s Dědicem mezi obžalovanými. V té by šlo o možné poskytnutí úplatku na nákup tramvají v Ostravě a o to, že si firmy údajně peníze použité na úplatky dávaly do účetnictví jako nákladové položky. Čtvrté Dědicovo obvinění, tentokrát z praní špinavých peněz, policie také ještě prošetřuje.

Případem se ostravský krajský soud zabývá už přes dva roky. Podle předsedy senátu to je dané hlavně jeho složitostí. Průtahy nezpůsobují obžalovaní svými obstrukcemi. "Soud se musí zabývat každým obchodním případem zvlášť a hodnotit, zda by taková činnost byla v souladu s právem, či nikoliv," uvedla Kantorová.

Podle hlavní obžaloby Dědic manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky pomáhal firmám k jejich získání. Podle státního zástupce získala Dědicova firma na úplatcích okolo 30 milionů korun. Dědicovi za to hrozí až 12 let vězení, ostatním sedmi obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle obžaloby měl Dědic velmi úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností Dopravní podnik Ostrava a Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy, ale i na některé regionální politiky. Dědic již dříve u soudu označil obžalobu za pouhé představy státního zástupce. Trestní řízení také považuje za zmanipulované a nezákonné.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.5 + 20.8) *

Zpět na přehled