Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » PROFIL: Přehled možných ministrů vlády Jiřího Rusnoka

PROFIL: Přehled možných ministrů vlády Jiřího Rusnoka

PROFIL: Přehled možných ministrů vlády Jiřího Rusnoka

3.7.2013 16:59, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitky lidí, kteří pravděpodobně usednou v úřednické vládě Jiřího Rusnoka (řazeno abecedně podle resortů):

 

Jiří Balvín - ministr kultury (59), nestraník

Manažer speciálních projektů televizní stanice Óčko, bývalý generální ředitel České televize (2001-02) a ředitel hudební televize Óčko (2003-12). Absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, v letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize. Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. Během prezidentské předvolební kampaně radil Miloši Zemanovi s mediálním vystupováním.

Rusnokovi již v pátek řekl, že funkci ministra kultury přijme.

 

Vlastimil Picek - ministr obrany (56), nestraník

Od letošního března ministr obrany, předtím první náměstek ministra. Absolvoval Vojenskou akademii v Brně a postgraduální studium na Českém vysokém učení technickém v Praze a na brněnské vojenské akademii. Jako kariérní voják prošel řadou funkcí, byl mj. náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003 až 2007) a od března 2007 do června 2012 náčelníkem generálního štábu. Rusnok mu nabídl pokračování ve funkci, Picek se k nabídce vyjádří po svém návratu ze zahraničí.

Rusnok mu nabídl pokračování ve funkci, Picek se vyjádří do čtvrtečních 14:00.

 

František Koníček - ministr práce a sociálních věcí (60), ČSSD

Bývalý ředitel Lesů ČR (červen 2006-únor 2007) se v posledních letech zabývá především podnikáním. Je rovněž exposlancem ČSSD; do Sněmovny usedl jako náhradník za zesnulou kolegyni v červnu 2005 a v lednu 2006 na mandát rezignoval. Dva roky byl také náměstkem ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.

Nabídku stát se ministrem přijal v pondělí, přerušil své členství v ČSSD.

 

František Lukl - ministr pro místní rozvoj (35), nestraník

Starosta Kyjova (od února 2005) a místopředseda Svazu měst a obcí. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o post jihomoravského hejtmana.

Vystudoval brněnskou právnickou fakultu a začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001-2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, nyní je devátým rokem kyjovským zastupitelem a starostou za Sdružení nestraníků.

Nabídku stát se ministrem přijal.

 

Jiří Cienciala - ministr průmyslu a obchodu (63), nestraník

Rektor soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě (od února 2012), do roku 2011 byl 14 let generálním ředitelem Třineckých železáren, nyní zasedá v dozorčí radě společnosti. Studoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, promoval na Vysoké škole báňské v Ostravě (1974), kde později externě vyučoval. V 80. letech vedl oddělení robotiky Třineckých železáren, od roku 1991 byl v podniku šest let ředitelem pro vývoj a obchod ve strojírenské divizi. V roce 2008 vyhrál anketu Manažer roku.

Dostal od Rusnoka nabídku na ministerský post, vyjádří se ve čtvrtek nebo v pátek.

 

Marie Benešová - ministryně spravedlnosti (65), ČSSD

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla místopředsedkyní strany. V prezidentské volbě podporovala Zemana, ačkoli ČSSD měla vlastního kandidáta. Nyní je členkou prezidentova poradního týmu.

S Rusnokem jednala a premiér ve středu oznámil, že jeho nabídku přijala. Čelí proto výzvě, aby opustila řady sociální demokracie.

 

Dalibor Štys - ministr školství (50), nestraník

Přírodovědec, od loňského roku ředitel odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu školství. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde v roce 2002 založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Jeho ředitelem byl do konce roku 2011, poté se stal proděkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Nabídku stát se ministrem přijal v pondělí.

 

Martin Pecina - ministr vnitra (44), nyní nestraník

Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera (květen 2009 až červenec 2010), předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009). Nyní je generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice. Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD, členství se vzdal v souvislosti s nástupem do funkce předsedy antimonopolního úřadu. V roce 2010 se do ČSSD vrátil a letos v lednu z ní opět vystoupil. Vadilo mu, že levice nepostavila společného prezidentského kandidáta a že ČSSD nenavrhla do této funkce Miloše Zemana.

Pecina Rusnokovu nabídku přijal.

 

Jan Kohout - ministr zahraničních věcí (52) ČSSD

Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Kohout byl v komunistické straně (1986 až 1989), v roce 1995 vstoupil do ČSSD.

Kohout v pondělí oznámil, že nabídku stát se opět šéfem diplomacie přijal. Přeruší také své členství v ČSSD.

 

Martin Holcát - ministr zdravotnictví (59), nestraník

Náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Od března 1999 do února 2000 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví (Ivana Davida a poté Vladimíra Špidly jako pověřeného šéfa resortu). Otolaryngolog, v roce 1996 se stal náměstkem ředitele ve Všeobecné fakultní nemocnici, od března 1997 do listopadu 2003 byl jejím ředitelem. Poté vedl Koordinační středisko transplantací, patřící pod ministerstvo zdravotnictví, a od roku 2006 je náměstkem v motolské nemocnici. Byl také šéfem koncilia, které se staralo o prezidenta Václava Havla.

Nabídku na ministerský post přijal v pondělí.

 

Miroslav Toman - ministr zemědělství (53), nestraník

Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, člen představenstev Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. Během své kariéry mimo jiné pracoval v letech 1996 až 2001 jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě. Jeho otec byl komunistickým ministrem zemědělství v 80. letech.

Toman místo ve vládě přijal.

 

Výběr lidí, kteří dostali od Jiřího Rusnoka nabídku a účast ve vládě odmítli (abecedně):

Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvoj

Petr Fiala - ministerstvo školství

Jan Gregor - ministerstvo financí

Petr Šimerka - ministerstvo práce a sociálních věcí

Radek Špicar - ministerstvo životního prostředí

Ivo Vondrák - ministerstvo školství

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.5 + 29.3) *

Zpět na přehled