Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prodej zámku v Přerově nad Labem brzdí soudní spor

Prodej zámku v Přerově nad Labem brzdí soudní spor

Prodej zámku v Přerově nad Labem brzdí soudní spor

10.4.2013 16:42, Zdroj: ČTK

Přerov nad Labem (Nymbursko) - Prodej zámku v Přerově nad Labem na Nymbursku brzdí soudní spor mezi Československou husitskou církví a vlastníkem nemovitosti, Českým rozhlasem (ČRo), který trvá od loňského ledna. Církev tehdy v souvislosti s církevními restitucemi podala k okresnímu soudu žalobu, kterou se dožaduje vydání a vyklizení nemovitosti. Tento měsíc by mělo být první soudní jednání. ČTK to dnes řekl ředitel Odboru komunikace ČRo Jakub Čížek.

"V dubnu má proběhnout první jednání, a pokud by se to rozhodlo relativně rychle, tak se majetek může prodat," řekl Čížek. Podmínky prodeje budou podle něj nastaveny stejně pro všechny zájemce, takže se bude moct jakýkoliv investor tendru zúčastnit. "Je otázka, jestli kromě ceny bude kritériem i něco jiného," dodal Čížek.

O koupi renesančního zámku projevil zájem soukromý investor Martin Švehla, redaktor České televize před rokem 1989, který stále čeká na vyhlášení výběrového řízení. Potvrdil také nabízenou částku zhruba 20 milionů korun. Již dříve ČTK řekl, že chce nevyužívaný zámek otevřít veřejnosti. Památku prý nekupuje on, ale jeho manželka, kterou při jednáních zastupuje.

Dalším potenciálním zájemcem je Středočeský kraj. Podle náměstka pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM) však koupi přesunul do plánu investic na příští rok a ani potom prý není jisté, jestli nebudou jiné priority.

Město Přerov nad Labem by před soukromým vlastníkem dalo přednost kraji. „Vím, že když přijde dobrý soukromník, jako třeba na zámek Loučeň, může to dopadnout velice dobře. Ale nikdy nevíte, co se v budoucnu s majiteli stane, zda to třeba neprodají dále zahraničním investorům," řekla ČTK místostarostka Irena Gregárková.

Zámek, který v Přerově sousedí se skanzenem lidové architektury, byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby. Uvnitř zámku jsou zachovány gotické a renesanční prvky a renesanční krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné jsou části původních renesančních valů s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý kamenný most.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.3 + 36.8) *

Zpět na přehled