Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prodej obecní louky řeší jihlavský soud, obžalován je starosta

Prodej obecní louky řeší jihlavský soud, obžalován je starosta

Prodej obecní louky řeší jihlavský soud, obžalován je starosta

8.1.2018 13:16, Zdroj: ČTK

Jihlava - U Okresního soudu Jihlava dnes začalo hlavní líčení s starostou obce Ježená na Jihlavsku Petrem Červinkou kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku. Důvodem je tři roky starý prodej obecní louky. Obci údajně vznikla škoda více než 3,5 milionu korun, starosta podle obžaloby jednal bez souhlasu zastupitelů. U soudu vypovídali i zastupitelé a soudní znalec, podle něhož by louka převedená na stavební parcely měla hodnotu přes 4,8 milionu korun. Obec za ni získala 1,3 milionu. Soud bude pokračovat v dubnu.

Zastupitelé se před soudem shodli na tom, že prodej louky podnikateli Pavlu Klvaňovi projednávali několikrát. Nejasnosti v zápisech ze zasedání, ze kterých údajně nevyplývá jejich schválení prodeje, nedokázali vysvětlit. Obec s ročním rozpočtem okolo 1,2 milionů korun podle Červinky i zastupitelů louku prodávala, aby získala peníze na dokončení kanalizace a čistírny odpadních vod. Podle starosty v tu dobu hrozilo, že by obec musela vracet mnohamilionové dotace na kanalizaci, pokud by nedokázala doplatit svůj podíl. Kupní smlouva byla nakonec podepsána v říjnu 2014.

Na případ jako první upozornil v roce 2016 Jihlavský deník. Policie se začala věcí zabývat na základě anonymního oznámení. Starosta tehdy deníku řekl, že oznámení podal místní obyvatel a současně policejní důstojník z krajského ředitelství v Jihlavě Michal Juřík. V roce 2015 obec žádal, aby mu vybudovala příjezdovou cestu k jeho domu, obec to ale odmítla.

Michal Juřík dnes u soudu také vypovídal. Popřel, že by stál za anonymním podáním. Podle svých slov ale zastupitelům navrhoval, aby prodej pozemků neschválili. Odvolával se na možný budoucí nedostatek stavebních parcel v obci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.9 + 9.8) *

Zpět na přehled