Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 27. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prodej obecní louky nebyl trestným činem, řekl jihlavský soud

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Prodej obecní louky nebyl trestným činem, řekl jihlavský soud

Prodej obecní louky nebyl trestným činem, řekl jihlavský soud

28.5.2018 16:37, Zdroj: ČTK

Jihlava - Starosta obce Ježená na Jihlavsku Petr Červinka nespáchal v souvislosti s prodejem obecní louky v roce 2014 trestný čin. Soudce jihlavského okresního soudu Zdeněk Chalupa ho dnešním rozsudkem zprostil obžaloby. Státní zástupce Kamil Špelda se proti tomu na místě odvolal. Pro Červinku požadoval trest 18 měsíců odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku.

Protože spor bude zřejmě pokračovat u krajského soudu, je Červinka v hodnocení věci zdrženlivý. "Všichni starostové se snaží obec zvelebit a aby byla bez dluhu, a místo toho se nám dostává soudů a žalob," řekl po jednání. Starostou byl tři volební období. V podzimních volbách už kandidovat nechce. Jako důvod uvedl soudní spor, kterým musel projít.

Soud od ledna řešil žalobu kvůli prodeji obecní louky podnikateli Pavlu Klvaňovi v říjnu 2014. Starosta podle obžaloby jednal bez souhlasu zastupitelů. Při minulém jednání se zastupitelé před soudem shodli na tom, že o prodeji jednali opakovaně, nedokázali ale vysvětlit, proč v zápisech z jednání konečné schválení prodeje chybí. Podle soudu je ale i z výslechů zastupitelů zřejmé, že pozemek chtěli prodat a starosta jednal v souladu s jejich záměrem.

Původně obžaloba trvala také na tom, že prodejem vznikla obci škoda více než 3,5 milionu korun. Částka vyplývala ze závěru znaleckého posudku, podle něhož by louka převedená na stavební parcely měla hodnotu přes 4,8 milionu korun. V době prodeje měla hodnotu asi 240.000 korun. Obec za ni získala 1,3 milionu. Autor znaleckého posudku před soudem při minulém jednání vypovídal v rozporu se závěry vlastního posudku. Pavel Kavinek, který hájil starostu Červinku, označil vyčíslenou škodu za spekulativní. Pozemek je v ochranném pásmu vodního zdroje Hubenov zásobujícího pitnou vodou Jihlavu, což jeho využití značně omezuje. Státní zástupce i opatrovnice obce dnes rozpor v posudku uznali a požadovali vypracování nového. Soudce to nepřipustil s tím, že již zaznělo vše, co je nutné k rozhodnutí případu.

Za škodu, kterou měla obec utrpět, tak žalobce i opatrovnice označili daň z převodu nemovitosti 53.000 korun, kterou platila místo kupujícího obec. Podle Klvani daň nezaplatil proto, že už kupní cenou přeplatil reálnou hodnotu více než pětinásobně. To uznal i soudce. Podle něj to, že obec zaplatí daň, nezakládá jakoukoli trestní odpovědnost. Na prodeji obec vydělala, a to nejen ekonomicky, ale i tím, že mohla z prodeje zaplatit kanalizaci a zlepšit život v obci, uvedl soudce v odůvodnění rozsudku.

Obec s ročním rozpočtem kolem 1,2 milionu korun louku prodávala, aby získala peníze na dokončení kanalizace a čistírny odpadních vod. Tehdy hrozilo, že by kvůli nezaplacení faktur musela vracet i mnohamilionovou dotaci. Kanalizace a čistírna má hodnotu přes 14 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.8 + 26.0) *

Zpět na přehled