Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Proč Klaus na návrh Nečase odvolal ministryni obrany Peake?

Proč Klaus na návrh Nečase odvolal ministryni obrany Peake?

Proč Klaus na návrh Nečase odvolal ministryni obrany Peake?

21.12.2012 07:15, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Václav Klaus včera na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolal ministryni obrany Karolínu Peake (LIDEM). Informoval o tom Hrad. Důvodem odvolání Peake byly podle premiéra personální změny, které hned po svém nástupu v úřadu provedla. Nepřijatelné bylo mimo jiné odvolání jejího prvního náměstka Vlastimila Picka, který byl klíčovým vyjednavačem o prodloužení pronájmu letounů Gripen. Způsob, kterým se začala Peake na obraně chovat, podle Nečase vedl k tomu, že v ní úplně ztratil důvěru.

Peake, která v čele resortu teprve před osmi dny nahradila Alexandra Vondru (ODS), si za současných podmínek jen těžko dovede představit další vládní spolupráci. Armáda prohlásila, že na její činnosti a fungování se bezprostředně nic nezmění.

Lídři strany LIDEM nyní kvůli Nečasovu kroku vyzvali ministry své strany, aby k 10. lednu podali demisi a odešli z vlády. LIDEM se chystá na odchod do opozice. Podle Peake, která zatím zůstává vicepremiérkou, si ale strana nepřeje předčasné volby. LIDEM mají osm poslanců. Bez jejich podpory by neměl Nečasův kabinet ve Sněmovně většinu.

"Nerozuměl jsem tomu jmenování, nerozumím ani tomu odvolání. Není ale důležité, abych něčemu rozuměl, protože jedinou pravomoc a odpovědnost za jmenování a odvolání ministrů má předseda vlády," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek.

Peake den po nástupu do úřadu 12. prosince odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu ministra Františka Šulce. Odvolání Picka, který vedl tým vyjednávající se Švédskem podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen, zdůvodnila především tím, že chce aby měl resort civilní vedení.

Nad prvními kroky ministryně, která před nástupem uvedla, že není nakloněna velkým personálním změnám, se pozastavil vedle Nečase i prezident Klaus, který také vyjádřil pochybnost nad tím, zda převážně mužský kolektiv armády vezme ministryni za svou.

Nyní již exministryně si s sebou na úřad přivedla Jaroslava Štrupla, který se stal ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování, Pavla Kotrbu, jehož učinila vedoucím svých poradců a Aleše Klepka, který stanul v čele jejího kabinetu.

Klepek byl dříve ředitelem kabinetu bývalého ministra obrany Martina Bartáka (ODS). Podle některých zdrojů z resortu se s Peake na ministerstvo vraceli právě lidé spojení s Bartákem, který je trestně stíhán kvůli nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle jednoho ze zdrojů měl Barták sám v pondělí schůzku na obraně s ministryní. I to prý mohlo stát za jejím dnešním odvoláním.

Peake setkání s Bartákem rezolutně odmítla. "Já popravdě řečeno ani přesně nevím, jak pan Barták vypadá. Je to absolutní nepravda, s Martinem Bartákem jsem se nikdy nesetkala, pokud jsem do něj někdy nevrazila omylem v metru," řekla Peake v dnešních Událostech, komentářích v České televizi.

Resort obrany získala strana LIDEM výměnou za ministerstvo dopravy, kde jejího zástupce Pavla Dobeše vystřídal tehdejší předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ten jej má připravit na postupné sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu, které vede Martin Kuba (ODS).
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.4 + 41.7) *

Zpět na přehled