Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Problémy s čerpáním eurofondů vysvětlí Dobeš příští týden

Problémy s čerpáním eurofondů vysvětlí Dobeš příští týden

Problémy s čerpáním eurofondů vysvětlí Dobeš příští týden

30.12.2011 20:35, Zdroj: ČTK

Problémy s čerpáním eurofondů vysvětlí ministr školství Josef Dobeš (VV) příští týden. V pondělí vydá tiskové prohlášení, na středu pak svolal tiskovou konferenci, řekl ČTK Dobešův tajemník Václav Koukolíček. Kromě pozastavení čerpání miliardových dotací nyní čelí Dobeš i kritice ČSSD. V novinovém inzerátu propagujícím projekty ministerstva školství totiž Dobeš dělá reklamu i Věcem veřejným. Podle Koukolíčka ale inzerát hradila strana, nebyl placen z veřejných peněz.

Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že audit Evropské komise zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka tak zřejmě bude dočasně pozastaveno čerpání dotací z tohoto programu. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun. Ministerstvo školství je kvůli nedostatečnému čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Dobeše kvůli evropským dotacím ostře kritizuje koaliční TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost. Senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) volá po Dobešově rezignaci už dlouho.

Ministra se zastali jeho spolustraníci. "Představitelé TOP 09 opět hledají důvod, proč vypovědět koaliční smlouvu," uvedl předseda VV Radek John. Dobeš podle něho v sekci evropských fondů jen "dělá pořádek" po jihomoravském lídrovi TOP 09 Janu Vitulovi, který zde řídil čerpání z fondů před Dobešovým nástupem do úřadu.

Senátor Chládek upozornil také na čtvrteční inzerát ministerstva školství v deníku Právo, v němž Dobeš kromě programů na návrat vědců z ciziny a podporu postdoktorandů propaguje i Věci veřejné.

"Vyzývám proto ministra školství Josefa Dobeše, aby co nejdříve zveřejnil, jakým způsobem byl tento inzerát hrazen. Tedy zda šly peníze z veřejných prostředků ministerstva školství či inzerci zaplatily ze svého Věci veřejné. V případě, že by šlo o státní prostředky, jednalo by se o nepřijatelné zneužití prostředků státu, a tudíž daňových poplatníků na propagaci jedné politické strany," upozornil Chládek. Podle Koukolíčka ale reklamu platila strana.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.6 + 7.4) *

Zpět na přehled