Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Případ dálničního mýta je politický boj, tvrdí Faltýnek

Případ dálničního mýta je politický boj, tvrdí Faltýnek

Případ dálničního mýta je politický boj, tvrdí Faltýnek

14.3.2019 14:00, Zdroj: ČTK

Praha - Za politický boj označil dnes před poslanci místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek případ podezření kolem dálničního mýtného. Zopakoval, že do jednání o mýtu v létě 2015 vstoupil kvůli hrozbě někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že odvolá ministra dopravy za ANO Dana Ťoka, žádné pověření neměl. Opoziční poslanci s Faltýnkovým vysvětlováním spokojeni nebyli. Sněmovna debatu nedokončila, kdy bude pokračovat, není jasné.

"Nikdy jsem neřekl, že jsem měl mandát od koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Já jsem si ho sám vzal," uvedl Faltýnek, v jehož obydlích před týdnem zasahovali policisté. Byli i v sídlech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a společnosti Kapsch, která dosud mýtný systém pro stát provozuje. "Policie dělá svoji práci a já jsem jí poskytl maximální součinnost," zdůraznil místopředseda ANO, který v kauze vystupuje podle svého advokáta jako svědek.

Faltýnek také řekl, že s týmem ministra dopravy za ANO Dana Ťoka vyjednal s firmou Kapsch slevu. Ohledně své komunikace s antimonopolním úřadem uvedl, že byla v souladu se zákonem, když poslanec může žádat úřady o vysvětlení. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura naopak soudí, že Faltýnek schůzkou se zástupcem společnosti Kapsch ohrozil regulérnost výběrového řízení na elektronické dálniční mýtné, v níž později zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Jednání šéfa antimopolního úřadu Petra Rafaje s Faltýnkem v době tendru pokládá Stanjura za "skandální a nepřijatelné chování".

Faltýnkovo vysvětlování označil předseda poslanců ODS opakovaně za "pohádky ovčí babičky". Podobně se vyjádřil také šéf pirátského klubu Jakub Michálek, podle něhož šlo o "velkou mlhu" a "poměrně závažný korupční skandál".

Ťok v úvodu debaty odmítl, že by policejní zásahy z minulého týdne souvisely s činností ministerstva dopravy. "Nic nenasvědčuje tomu, že by předmětem vyšetřování mělo být prodloužení smlouvy se stávajícím provozovatelem či úspěšně ukončený tendr na budoucího provozovatele," uvedl ministr.

Policie dosud nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že podezírá Rafaje a ředitele české pobočky firmy Kapsch Karla Feixe z korupce.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.0 + 30.6) *

Zpět na přehled