Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Případ bývalého detektiva Vokála se vrací k obvodnímu soudu

Případ bývalého detektiva Vokála se vrací k obvodnímu soudu

Případ bývalého detektiva Vokála se vrací  k obvodnímu soudu

30.5.2019 10:20, Zdroj: ČTK

Praha - Případ bývalého kriminalisty Luďka Vokála, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyzrazením razie v kauze Vidkun, musí znovu projednat Obvodní soud pro Prahu 5. Původní zprošťující rozsudek minulý týden v neveřejném jednání zrušil odvolací senát pražského městského soudu. Vyplývá to z informací v soudní databázi. Bývalému elitnímu detektivovi tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) hrozí až pět let vězení.

Obvodní soud Vokála zprostil obžaloby letos v lednu, podle soudkyně nebyl žalovaný skutek trestným činem. Obžaloba tvrdí, že Vokál prozradil podnikateli Albinu Arifovičovi, se kterým udržoval přátelské kontakty, že policie bude zasahovat v kauze Vidkun. Brzy ráno mu podle státního zástupce zaslal prostřednictvím aplikace Viber zprávu: "Už je pozdě, už s tím nic neuděláme, zbytek ústně". Na dotaz podnikatele, o co jde, mu údajně odepsal, že o něj ani Arifoviče nejde.

Na otázku, jestli se má podnikatel připravit na útok ze strany ÚOOZ, mu Vokál podle obžaloby odpověděl: "Asi ne, s tím dotyčným jsi se stýkal okrajově, a posledních pár let asi vůbec". Přes jejich manželky pak prostřednictvím aplikace podnikateli vzkázal, o koho se policie v kauze zajímá, údajně zmínil tehdejšího hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila a někdejšího ministra vnitra Ivana Langera. Vokálova manželka u soudu uvedla, že se informace dozvěděla z médií.

Vokál vinu odmítá. Jeho advokát u soudu řekl, že komunikace mezi jeho klientem a podnikatelem se týkala toho, zda tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta zůstane ve funkci. Vokál sám u soudu vypovídal neveřejně, v jeho vyjádření totiž mohly zaznít utajované skutečnosti.

Někdejší kriminalista figuruje společně s Arifovičem v dalším případu. Detektiv údajně v letech 2010 až 2015 poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů protidrogové centrály nebo informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Obžalobu podal státní zástupce v březnu, hlavní líčení zatím ve věci nařízeno nebylo.

Olomoucká korupční kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Počátkem února v ní policisté navrhli obžalovat čtyři lidi. Jde o bývalého sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila, někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece a také vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.4 + 16.1) *

Zpět na přehled