Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prezident Zeman vetoval pátý zákon, dosud uspěl jen jednou

Prezident Zeman vetoval pátý zákon, dosud uspěl jen jednou

Prezident Zeman vetoval pátý zákon, dosud uspěl jen jednou

19.12.2016 12:35, Zdroj: ČTK

Praha - Přehled případů, kdy prezident Miloš Zeman vetoval některý zákon (dnes prezident vetoval novelu zákona o střetu zájmů, takzvaný "lex Babiš"):

 

2. května 2013 - Prezident vetoval novelu o odpadech, jež kvůli administrativnímu nedopatření s Senátem přijaté verzi obsahovala i pozměňovací návrh týkající se majitelů solárních elektráren, který ale Sněmovna neschválila. Obě komory se následně nemohly shodnout na způsobu řešení situace. Se Zemanovým vetem tak Sněmovna souhlasila. Vláda také poslancům předložila novelu zákona znovu, ale již ve správném znění.

 

8. října 2014 - Prezident Zeman vetoval novelu služebního zákona, který podle jeho názoru vyvolával zásadní ústavněprávní pochybnosti, počínaje nestandardní procedurou jeho projednávání až po neurčitá nebo nejasná ustanovení. Sněmovna Zemanovo veto přehlasovala, zákon 123 podpořilo poslanců. Prezident poté předložil Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona, který ÚS zamítl. Prezidentovi soud vyhověl pouze v jediném z návrhů, který se týkal práva vedení některých státních orgánů. Prezident přitom navrhoval zrušení 20 pasáží zákona.

 

8. října 2014 - Zeman vetoval zákon o dětské skupině, kvůli tomu, že že poslanci neschválili senátní verzi, která by umožnila pokračování lesních školek. Sněmovna zákon nejtěsnější potřebnou většinou, tedy 101 hlasy, znovu prosadila svou verzi zákona začátkem listopadu 2014. Koalice situaci lesních školek řešila novelou, která byla být přijata na jaře 2015.

 

4. května 2016 - Prezident Zeman vetoval novelu školského zákona, která mimo jiné zavádí povinná místa ve školkách i pro dvouleté děti nebo povinnou maturitu z matematiky. Učinil tak na základě dopisu Svazu měst a obcí, Zemanovi vadilo zavedení nároku na mateřskou školku od dvou let věku dítěte a vymezení školských obvodů spádových mateřských škol. Poslanci prezidentovo veto přehlasovali, zákon podpořilo 106 zákonodárců.

 

19. prosince 2016 - Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona o střetu zájmů, takzvaný "lex Babiš". Podle novely by mimo jiné firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Podle Zemana je předpis v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.0 + 19.6) *

Zpět na přehled