Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prezident Zeman rozhodnutí Ústavního soudu respektuje

Prezident Zeman rozhodnutí Ústavního soudu respektuje

Prezident Zeman rozhodnutí Ústavního soudu respektuje

9.7.2015 12:01, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman respektuje rozhodnutí Ústavního soudu, který dnes zamítl jeho stížnost proti služebnímu zákonu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) verdikt soudu přivítal. Je podle něj logické a odpovědné, uvedl na svém twitterovém účtu. Prezident podal rozsáhlou stížnost, Ústavní soud mu vyhověl pouze v jediném z jeho návrhů a vypustil z normy jednu větu.

"Rozhodnutí Ústavního soudu respektuji," sdělil ČTK Zemanovo stanovisko jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Vítám dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, je logické a odpovědné. Důležitá reforma, která zajistí nestrannost a větší kvalitu státní správy, může pokračovat," uvedl Sobotka. "Vypuštění věty, která se týká systemizace některých úřadů, respektuji jako ústavně odůvodnitelné. Zrušení této věty myslím nezpůsobí při aplikaci zákona žádné vážnější problémy," dodal později předseda vlády v komentáři zaslaném ČTK.

Ústavní soud zrušil na návrh Zemana tu část zákona o státní službě, která umožňuje vedoucím sedmi ústředních orgánů státní správy oponovat vládě, pokud v nich bude chtít snížit počet pracovních míst, popřípadě náklady na mzdy zaměstnanců.

Dotčené úřady se tomuto rozhodnutí nechtěly příliš vyjadřovat. "Je to rozhodnutí Ústavního soudu a nám nepřísluší ho komentovat," řekl dnes ČTK mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina. Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka i předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj uvedli, že rozhodnutí Ústavního soudu respektují. "Považuji jej nicméně za nešťastné, neboť předmětným ustanovením služebního zákona měla být zajištěna nezávislost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která je zásadním předpokladem práce ÚOHS a požaduje ji i Evropská unie," doplnil Rafaj pro ČTK.

Situaci ERÚ už tato změna podle mluvčího nijak nezhoršuje. "Nezávislost úřadu je stejně popřená novelou energetického zákona. Budeme prostě provádět svoji činnost podle toho, kolik nám vláda určí, že máme mít zaměstnanců a kolik jim máme platit," řekl dnes Chvojka ČTK.

Předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek se omezil na konstatování, že rozhodnutí Ústavního soudu je pro politiky závazné.

Šéf ODS Petr Fiala ČTK sdělil, že není příznivcem zatahování Ústavního soudu do "politické bitvy" v případě, že někdo nesouhlasí s podobou schváleného zákona. "Proto oceňuji zdrženlivost Ústavního soudu v rozhodování o případném zrušení služebního zákona či jeho části. Prezident Zeman by měl raději svůj čas věnovat důležitějším činnostem než bojem s Poslaneckou sněmovnou," uvedl Fiala.

Podobně reagoval i člen ústavně-právního výboru za TOP 09 a Starosty Martin Plíšek, který takový verdikt Ústavního soudu očekával a souhlasí s ním. "Byl to zcela zbytečný podnět prezidenta republiky, který zdržel Ústavní soud od rozhodování o důležitějších podáních, například občanů, kteří se přes všechny stupně soudů nedomohli svých práv. Prezident republiky by měl příště lépe zvažovat, v jakých věcech se bude na Ústavní soud obracet," sdělil ČTK Plíšek.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska někdo konečné slovo v legislativním procesu mít musí. "Každý nález Ústavního soudu respektuji. Některý, pravda, se mi líbí, některý se mi nelíbí, tenhle se mi líbí," řekl Kalousek.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na twitteru uvedl, že rozhodnutí soudu znamená ocenění práce "jeho spolupracovníků" na služebním zákonu, za což jim poděkoval. "Jediná změna ještě více posiluje roli vlády," dodal.

Ústavní stížnost prezident podal loni v listopadu. Předtím proti zákonu výrazně vystupoval. Ústavní soud Zemanovi vyhověl pouze v jediném z jeho návrhů a vypustil z normy jednu větu. Prezident navrhl zrušení 20 rozsáhlých pasáží zákona, které upravují třeba diskutované postavení politických náměstků.

Rozhodnutí ÚS o zrušení části zákona je platné okamžikem vyhlášení jeho nálezu ve věci, tedy už ode dneška.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.0 + 13.2) *

Zpět na přehled