Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prezident Zeman podepsal zákonnou regulaci anonymních akcií

Prezident Zeman podepsal zákonnou regulaci anonymních akcií

Prezident Zeman podepsal zákonnou regulaci anonymních akcií

15.5.2013 15:46, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon regulující anonymní akcie. Firmy je budou muset zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Na hradním webu o tom informovala prezidentova mluvčí Hana Burianová. Sněmovna zákon chválila 7. května.

"Zákon má zajistit dohledatelnost akcionáře a tím zlepšit pozici České republiky v boji proti organizovanému zločinu. Zakazuje akciovým společnostem vydávat listinné akcie na majitele a stanoví postup a lhůty pro transformaci již vydaných listinných akcií na majitele," uvedla Burianová.

Senát navrhoval, aby se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet jen akciové společnosti s dohledatelnou vlastnickou strukturu. Sněmovna ale podobu zákona schválila tak, jak ji navrhla vláda, tedy bez návrhu horní komory Parlamentu.

Ve Sněmovně se o předloze bouřlivě debatovalo. Senátní úpravu označil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) za nesystémový krok, protože zasahuje do zákona o veřejných zakázkách. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek naopak hovořil o vládní předloze jako o "acylpyrinu na těžkou nemoc".

Senátor Ivo Bárek (ČSSD) uvedl, že vládní předloha neřeší z hlediska veřejných tendrů vůbec nic. Přijetí senátní úpravy by podle něho pomohlo rozkrýt vlastnictví solárních elektráren. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) však namítala, že pokud si někdo představuje, že by senátní verze odkryla konečné vlastníky fotovoltaických zdrojů, mýlí se.

Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno. Pokud by si jejich držitel výměnu nezajistil, nemohl by vykonávat akcionářská práva.

Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru, kde žije 60.000, respektive 10.000 lidí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.6 + 40.4) *

Zpět na přehled