Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prezident jmenuje Rafaje šéfem antimonopolního úřadu

Prezident jmenuje Rafaje šéfem antimonopolního úřadu

Prezident  jmenuje Rafaje šéfem antimonopolního úřadu

10.6.2015 03:02, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rafaj vede úřad již v současnosti a po jmenování bude v čele další šestileté období do července 2021. Pokračování dosavadního šéfa ve funkci nedávno navrhla vláda, ale jednoznačná shoda na Rafajovi nebyla.

Rafaj u vlády prošel většinou jediného hlasu. Prosadila ho hlavně ČSSD, která Rafaje nominovala i před šesti lety. Nezvedl pro něj ale ruku ani jeden ministr za ANO a zdržela se dvojice ministrů KDU-ČSL. Podle Lidových novin nebyl s nynějším ředitelem spokojen ani Zeman. V čele ÚOHS by podle deníku raději viděl Františka Lukla, někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka. Zeman ale minulý týden prohlásil, že rozhodnutí vlády respektuje a Rafaje jmenuje.

Rafaj chce úřad zmodernizovat a zkrátit dobu trvání správních řízení v oblasti ochrany hospodářské soutěže i veřejných zakázek. Za délku řízení byl úřad v minulosti kritizován, stejně jako za výši pokut v hospodářské soutěži. "Pokuty budeme u těch nejzávažnějších deliktů zvyšovat," řekl již dříve Rafaj ČTK.

ÚOHS dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.3 + 25.0) *

Zpět na přehled