Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Přes 230 vojáků bylo oceněno za půlroční misi v Litvě

Přes 230 vojáků bylo oceněno za půlroční misi v Litvě

Přes 230 vojáků bylo oceněno za půlroční misi v Litvě

1.2.2019 14:44, Zdroj: ČTK

Praha - Více než 230 vojáků bylo dnes na pražském Vítkově oceněno za misi v Litvě. V Pobaltí působili půl roku pod německým velením v mnohonárodním praporu v předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance. NATO tak reagovalo na obavy svých východních členů z některých kroků Ruska.

Vojáci získali medaile za působení v zahraničí, někteří byli také oceněni záslužným křížem či věcnými dary. Za působení jim poděkoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), podle kterého vytvořili secvičený a sebevědomý tým, který si tamní velitelé pochvalovali. Podle ředitele společného operačního centra ministerstva obrany Jiřho Vernera si přivezli cenné zkušenosti pro další působení.

Do země byla vyslána jednotka, kterou tvoří zejména příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce s obrněnými vozidly Pandur. Posíleni byli o ženijní četu, logistickou jednotku a o zdravotníky z jiných vojenských útvarů. Začleněni byli společně s vojáky dalších sedmi států do praporu, kterému velí Německo. Od ledna je vystřídala nová jednotka, jejíž základ opět tvoří zejména žatečtí vojáci.

"Celý půlrok jsme strávili relativně intenzivní přípravou, intenzivním cvičením," řekl novinářům jeden z oceněných vojáků Martin Sekera. Za největší přínos označil spolupráci s dalšími národy. "Naučit se, jaké postupy používají oni, jaké postupy používáme my a sladit to tak, aby to fungovalo jako jeden celek," poznamenal. V minulosti absolvoval mise v Mali a v Afghánistánu, uplynulé působení ale bylo podle něj v mnohém specifické. "Je to aktuálně podle mého názoru jediná mise Armády České republiky, která je zaměřena vysloveně na výcvik a naše působení jako mechanizovaných jednotek," dodal.

Podle velitele kontingentu Jiřího Líbala vojáci v Pobaltí nacvičovali bojové operace, které by vedli v případě obrany. Během mise se zúčastnili tří velkých cvičení, jedno z nich se konalo v Lotyšsku a zúčastnilo se ho asi 10.000 spojeneckých vojáků. Netradičně bylo naplánováno i mimo vojenské prostory po celém lotyšském území. Intenzita cvičení v zahraničí je podle něj během mise vyšší než v Česku.

Severoatlantická aliance (NATO) vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů aliance z přístupu Ruska. V každém státu působí uskupení složené z jednotek různých aliančních zemí. Kromě Litvy Češi působí v Lotyšsku.

"To, že jsme byli bylo blízko Rusku, jsme vnímali hlavně co se týká hrozeb kyberútoků," řekl Líbal. Vojáci podle něj zaznamenali i pokus o útok neznámých hackerů. Dodal, že Litevci přítomnost spojeneckých vojáků vnímali kladně, protože mají z Ruska obavy.

Působení českých vojáků v Pobaltí je schváleno do roku 2020. Ministr Metnar chce letos začít připravovat další působení vojáků v zahraničí, tedy i v pobaltských zemích. Vyslání musí schválit Parlament, proti pobaltské misi protestují komunisté, jejichž hlasy vláda Andreje Babiše (ANO) potřebuje pro svou existenci. Současné nasazení v Litvě a Lotyšsku pomohla schválit opozice.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.3 + 41.1) *

Zpět na přehled