Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Přerovská radnice bude muset zaplatit pokutu 50.000 korun

Přerovská radnice bude muset zaplatit pokutu 50.000 korun

Přerovská radnice bude muset zaplatit pokutu 50.000 korun

4.6.2015 09:36, Zdroj: ČTK

Brno - Přerovská radnice bude muset zaplatit pokutu 50.000 korun za chyby v tendru na stavbu Tyršova mostu. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Důvodem je netransparentní losování. Rozhodnutí úřadu je pravomocné, zjistila ČTK z webu úřadu.

Spory o správnost postupu přerovské radnice se táhnou už od roku 2009, kdy radnice tendr za 100 milionů korun vypsala. Původně ÚOHS žádné chyby nenašel, případ se ale dostal ke Krajskému soudu v Brně, který dospěl k závěru, že losování, které město použilo při omezení počtu uchazečů, nebylo transparentní.

Podle Krajského soudu v Brně sice losování probíhalo na první pohled řádně, tedy za účasti pozvaných zástupců uchazečů i notáře, nicméně při bližším zkoumání je provázely okolnosti, které ve svém souhrnu "transparentnost losování atakovaly".

"Pokud totiž byly losovací kartičky připravovány předem mimo jakoukoli kontrolu notáře či zástupců zájemců, nebyla vyloučena možnost kartičky určitým způsobem upravit," uvedl již dříve soudce Krajského soudu v Brně Petr Šebek.

V Přerově se losovalo v neprůhledné vysoké dřevěné nádobě. Podle soudu měla losující na rukou kovové náramky. "Soud souhlasil se žalobcem, že reálná možnost, že nebylo losováno, nýbrž že byly z nádoby vytahovány prostřednictvím magnetů na náramcích losující osoby kartičky, jež byly předem napuštěny kovovým roztokem, nemůže být zcela vyloučena," uvedl Šebek. ÚOHS s tímto závěrem původně nesouhlasil a odvolal se neúspěšně k Nejvyššímu správnímu soudu.

Svoje původní rozhodnutí musel nyní ÚOHS změnit a přerovské radnici uložil pokutu 50.000 korun. Rafaj v rozhodnutí uvedl, že postup radnice mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Město tendr vypsalo v roce 2009. Vybralo společnost Skanska. Tendr ale napadla konkurenční FIRESTA - Fišer, rekonstrukce, stavby, a. s. Tyršův most nahradil dosavadní lávku, která byla ve špatném stavu. Původní Tyršův most ze začátku 20. století zničila německá armáda na konci druhé světové války. Lávka, která jej nahradila, byla v havarijním stavu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.2 + 18.7) *

Zpět na přehled